Rakúsko po desiatich rokoch opäť nesčíta len ľudí, byty a pracovisko, ale zisťuje i takzvané hlavné bydlisko každého obyvateľa. „Každý trvalo prihlásený prinesie mestu ročne 25-tisíc šilingov,“ zhrnul prínos údajov sčítania minister financií viedenskej krajinskej vlády Sepp Rieder.
Počet trvalo prihlásených rozhoduje o tom, koľko peňazí Viedeň dostane po prerozdelení rady spolkových daní. Čím menšie mesto či obec, tým menej peňazí. Ale i tá najmenšia osada môže za každého obyvateľa počítať so sedemtisíc šilingami ročne.
Rakúske mestá a obce už preto spolu mesiace vedú „vojnu“ doslova o každú živú dušu. Každodenné bitky pritom starostovia zvádzajú o ľudí, ktorí síce bývajú a pracujú alebo študujú v ich mestách či obciach, ale „hlavné bydlisko“ majú nahlásené inde.
Úbytok trvalo prihlásených obyvateľov môže stáť veľmi veľa aj veľké mestá. Podľa predsedu Zväzu obcí Helmuta Mödlhammera môže Linz, Innsbruck a dolnorakúska metropola Sankt Pölten od roku 2002 stratiť až 450 miliónov šilingov.
St. Pölten má „len“ 48 500 obyvateľov. Ďalších päťtisíc tu má nahlásené tzv. vedľajšie bydlisko. „Chceme ich motivovať, aby sa prehlásili,“ zdôvodňuje starosta Willi Gruber, prečo novým trvalým obyvateľom sľubuje vecné ceny a poukážky na tovar v hodnote päťtisíc šilingov.
Ešte viac sľubuje Innsbruck. Študentom, ktorí si v tirolskej metropole nahlásia hlavné bydlisko, rozdávajú šeky za deväťtisíc šilingov. Innsbruck sa usiluje hlavne o vysokoškolákov zo susedného Vorarlberska. Tí však prehlásením do Tirolska prichádzajú o rôzne krajinské subvencie a štipendiá.
V Linzi a Salzburgu študenti za prehlásenie dostávajú zadarmo sieťový lístok na celý budúci semester. Viedeň, ktorá sa oficiálne na „honbe za peniazmi“ nepodieľa, im na tento semester ponúka cestovanie v hromadnej doprave zadarmo a na budúci za polovicu.
O „hlavných“ obyvateľov sa usilujú aj menšie mestá a obce. V burgenlandskom Eisenstadte novým občanom sľubujú poukážky na desať jázd taxíkom a vstup na kúpalisko zadarmo. V mestečku Drosendorf na moravskom pomedzí pre nových trvale prihlásených vylosujú desať bicyklov. Maria Enzersdorf neďaleko Viedne zase výhercovi lotérie pre nových občanov sľubuje 100-tisíc šilingov, ostatným poukážky na tovar za tisíc.
Rozhodujúcim dátumom na prihlásenie je 15. máj. Ani po zverejnení výsledkov sčítania, zhruba o rok, si rakúske mestá a obce asi nič a nikoho nedarujú. „Nastanú desaťtisíce nevyjasnených prípadov,“ predpovedá predseda Zväzu miest Erich Prambök. Po sčítaní pred desiatimi rokmi sa mestá a obce pokúsili navzájom vyreklamovať 125-tisíc obyvateľov. Len osem obcí sa proti výsledku sčítania neodvolalo.
Tohtoročné sčítanie v Rakúsku však vyvolalo i hlasné protesty obrancov súkromných občanov. „Sčítacie orgány“ totiž tentoraz paralelne kontrolujú i údaje pre plánovaný Centrálny prihlasovací register, ku ktorému má mať cez počítač prístup každý policajt a mnoho ďalších úradov. Alpská krajina sa tak podľa opozície blíži k scenáru „skleneného občana,“ o ktorom štát vie prakticky všetko - i to, čo možno vôbec nemusí.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF