
FOTO - REUTERS
Stredopravicová aliancia Dom slobody mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho zrejme získa v talianskych parlamentných voľbách 13. mája dostatočný počet kresiel, aby mohla vytvoriť novú vládu. Aspoň to tak naznačujú prieskumy verejnej mienky. Berlusconi má tak po siedmich rokoch šancu na politický návrat na čelo vlády. Podľa preferencií sa ťažko zisťuje, koľko voličov Berlusconimu „odháňajú“ mínometné útoky európskych a amerických médií.
Francúzsky denník Le Monde a britský týždenník The Economist uvádzajú, že Taliani veľmi dobre poznajú Berlusconiho súdne stíhania. Mediálny magnát, ktorého majetok sa odhaduje na 14 miliárd dolárov, má však oporu vo svojich médiách: tri hlavné talianske televízne stanice, spoločnosť Publitalia, ktorá fakturuje 60 percent peňazí celotalianskeho reklamného koláča, vydavateľstvo časopisov Mondadori a denník Il Giornale. Viacerí politickí analytici sa už pripravujú na to, že Berlusconi sa stane novým premiérom.
Mediálnej streľbe odoláva „Il Cavaliere“, ako Berlusconiho doma prezývajú, rôznymi vyhláseniami. Naposledy vraj povedal, že môže predať sieť televíznych staníc a v parlamente je ochotný podporiť legislatívu proti konfliktu záujmov.
Ako píšu zhodne The Economist, Los Angeles Times a Le Monde, Talianom nedobrá reputácia možného budúceho premiéra neprekáža. V krížovej paľbe západných médií niektorí obyvatelia Apeninského polostrova dokonca uverili chýrom, že Západ proti Taliansku konšpiruje, aby pomohol stredoľavicovej koalícii Olivovník Francesca Rutelliho. Apeninský polostrov však vždy predstavoval politickú anomáliu. Ide o jednu z najdôležitejších demokracií sveta a šiestu ekonomickú veľmoc. Ale v žiadnej demokracii sa na premiérske kreslo netlačí, ako poukazuje Le Monde, „človek kontrolujúci polovicu domácich médií, ktorého navyše neustále predvolávajú na súd“.
Netreba azda dodať, že štátnu televíziu RAI by mohla pokojne pod kontrolu dostať nová vláda, čím by sa Rím mohol priblížiť Rusku, kde sa už Putinovi podarilo zabezpečiť si kontrolu nad väčšinou televíznych staníc. Tento fakt zdôraznil International Herald Tribune, ktorý sotva predstavuje ľavicovú konšpiráciu.
V Taliansku sa už teraz mnohí pýtajú, čo sa stane po voľbách. Stefano Folli, analytik z milánskeho denníka Corriere della Sera, uviedol, že politika by sa „mohla zredukovať“. Konflikty sa zrejme presunú do európskeho kontextu a obeťou sa stane medzinárodná prestíž krajiny. Berlusconi má totiž iba málo kamarátov v Bruseli. Rovnako je na tom Umberto Bossi zo spriatelenej Ligy Severu. Dobrú povesť napokon nemajú ani neofašisti na čele s Gianfrancom Finim, s ktorými Berlusconi udržiava dobré kontakty.
JURAJ TOMAGA