BRATISLAVA – Pozícia podpredsedu vlády Pavla Hamžíka je po včerajšej kritike premiéra Dzurindu výrazne otrasená. Premiér vyčíta Hamžíkovi zamlčiavanie dôležitých informácií a nedôsledný postup v kauze údajného zneužitia prostriedkov z fondov Európskej únie. Ak vicepremiér odstúpi, bude piatym členom súčasného kabinetu, ktorý musel odísť.
S odchodom z vlády už má Hamžík skúsenosti. Ešte za Mečiara odstúpil z postu ministra zahraničných vecí. Vtedy išiel z vlastnej vôle, z Dzurindovej vlády však dobrovoľne odísť nechce.
Niektorí kolegovia z koalície mu naznačujú, že jeho odchod by bol žiaduci. „Naši ministri svoj diel politickej zodpovednosti odniesli. Či už to bol minister Palacka, Černák či Šagát. Dali sme istý signál spoločnosti, že odstúpenie je štandardný postup. Neviem odpovedať, či podobne bude postupovať vicepremiér Hamžík. Treba sa opýtať jeho. Nepochybne sa za každú chybu platí,“ naznačuje minister zdravotníctva Roman Kováč.
O podozreniach z netransparentnosti a korupcie v prípade Hamžíkovho podriadeného upozorňovali pred rokom členovia vlády za SMK – podpredseda Pál Csáky a minister životného prostredia László Miklós. Práve zo strany SMK cíti Hamžík najväčší tlak na odstúpenie. „Súvisí to s tým, že regionálny rozvoj sa ťažko rozbiehal. Aj s tým, že z programu ISPA nebola pre tento rok vyčerpaná celá miliarda na ochranu vôd Žitného ostrova, ale rozdelila sa na čistiarne vôd Komárna, Nitry, Trenčína a Banskej Bystrice. Súvisí to s tým, že som nepripustil politické rozhodovania,“ bráni sa Hamžík.
Vedenie ostatných koaličných strán je zatiaľ zdržanlivé. Fico a SNS chcú kauzu využiť na odvolanie celej vlády. (rf, sp)
Tematicky príbuzné článkyDzurinda: Hamžík urobil niekoľko chýb
Hamžík: Dnes sme všetci múdri
MINISTRI, KTORÍ ODSTÚPILI
Hľadáte Tótha? Je ich dosť
NAJČASTEJŠIE PRIEZVISKÁ NA ÚZEMÍ SLOVENSKA
Výmeny eurofunkcionárov sú časté
Poukázal na korupciu, a vyhodili ho
Politická zodpovednosť a korupcia