m ľuďom je vždy zima,“ dodáva. Zima je na Sibíri všetkým. Teplota tento týždeň zasa klesla na –50 stupňov. Kríza, ktorá sa začala už v októbri, postihla asi 60-tisíc ľudí.
V Primorskom kraji sa situácia opakuje každý rok, píše denník Vladivostok News. Jeho obyvatelia sú obeťami neschopnosti ruských úradov reštrukturalizovať energetický systém, opraviť potrubia a pripraviť sa na zimu. Nájsť skutočného vinníka je často ťažké. V meste Artem odsúdili v utorok riaditeľa teplárne na 25 mesiacov nepodmienečne. V bytovkách pre 14-tisíc obyvateľov klesala v noci teplota na –10 stupňov. Miestne a oblastné úrady sa však sťažujú na federálnu vládu v Moskve, ktorá kraju dlhuje miliardy rubľov.
Ľudia sa uchyľujú k vekmi prevereným metódam prežitia. Stavajú si pece na drevo – otlčené hrdzavé nádoby na nôžkach s rúrou napojenou na vetrací otvor. Pece zvyčajne stoja v predizbe a ľudia musia sekerami a kladivami vysekať cez kúpeľňu „komín“. „Prídem domov z práce, nakŕmim invalidného otca a idem po drevo,“ hovorí Ľudmila Saninová, upratovačka v malej fabrike, poťahujúc nosom. Strieda sa s dcérou, ktorá má ročné dieťa, a drevo ťahajú do bytu na piate poschodie. Piecka dobre ohreje obývačku cez deň a pri zavretých dverách do kuchyne a spálne, kde je asi päť stupňov.
Na mnohých miestach teplárne ohrievajú potrubia len tak, aby nepraskli. Najväčší zúfalci sa snažia dostať k rozvodným ventilom a pustiť ich naplno. Ak sa však do zmrazených rúr dostane naraz horúca voda, trhajú sa. „Teplú vodu sme nemali od vlaňajšieho januára,“ hovorí poisťovacia agentka Oľga Jakubovová. „Ponechali nás osudu.“ (bj)