Utečenci v jadre blízkovýchodného konfliktu

Napriek pretrvávajúcemu skepticizmu a pokračujúcim nepokojom by začiatok nového tisícročia predsa len mohol priniesť toľko očakávaný zlom v izraelsko-palestínskom konflikte. Summit plánovaný na tento štvrtok sa síce neuskutočnil, no mnohé nasvedčuje ...

Napriek pretrvávajúcemu skepticizmu a pokračujúcim nepokojom by začiatok nového tisícročia predsa len mohol priniesť toľko očakávaný zlom v izraelsko-palestínskom konflikte. Summit plánovaný na tento štvrtok sa síce neuskutočnil, no mnohé nasvedčuje tomu, že mierové rokovania definitívne vstúpili do záverečnej fázy.

Otázka územného vysporiadania a hraníc palestínskeho štátu je už v podstate vyriešená. Ostáva už iba dotiahnuť posledné detaily ohľadom piatich až šiestich percent palestínskeho územia, na ktorých stoja židovské osady, ktoré Izrael odmieta odstrániť. Očakáva sa, že časť tohto územia si Izrael ponechá výmenou za inú časť vlastného územia a ďalšiu by mal dostať od Palestínčanov do dlhodobého prenájmu. Dokonca aj hlavolam ohľadom budúceho štatútu východného Jeruzalema, na ktorom stroskotali rokovania v Camp Davide v júli (a ktoré následne pripravili zápalnú zmes pre druhé palestínske ľudové povstanie), sa zdá byť už viac-menej rozriešený vďaka ústupkom Ehuda Baraka, ktoré signalizujú zmenu v izraelskom postoji smerom k ochote vzdať sa nároku na nedeliteľnú suverenitu nad mestom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Palestínčanov by ústupky mali priniesť Izraelčania, lebo sú a naďalej aj budú vo výhode. V tomto duchu by si v poslednej ostávajúcej otázke týkajúcej sa práva palestínskych utečencov na návrat a zjednotenie rodín Arafat aj Barak mohli vylámať zuby. Tragický osud dnes už okolo 4 miliónov palestínskych utečencov, ktorých v roku 1948 vyhnali prevažne násilím zo svojich domovov v Izraeli, napokon vyplával ako najbolestnejšia otázka konfliktu.

Dnes sú títo Palestínčania roztrúsení po utečeneckých táboroch alebo žijú v emigrácii, kde si ako vzácne relikvie strážia vyblednuté fotografie svojich domov a snívajú svoj sen o návrate do „zasľúbenej zeme“. Niektorí dokonca podnikajú tajné cesty do vnútrozemia Izraela na miesta, kde stáli ich dediny, aby ich ukázali svojim deťom a tak v nich zachovali túžbu vrátiť sa späť. Iní zas s neskrývanými emóciami ukazujú televíznym štábom svoje pôvodné domy v dnešných izraelských mestách, do ktorých sa neskôr nasťahovali židovské rodiny. Mnohé z nich ani netušia alebo ani nechcú vedieť, že ich palestínski vlastníci možno žijú iba v niekoľko kilometrov vzdialenom utečeneckom tábore.

SkryťVypnúť reklamu

Problém utečencov postihol všetky palestínske sociálne a náboženské skupiny a podľa Palestínčanov zničil sociálnu štruktúru ich národa. Národný a ľudský rozmer tejto tragédie je hnacím motorom palestínskych protestov, ktoré nepoľavujú napriek vysokým stratám na životoch. Svetová verejnosť si pol storočia zakrývala oči v nádeji, že tento problém jedného dňa sám od seba pominie. Dnes sa ako bumerang, navyše nabalený ďalšími dôsledkami, vracia späť na rokovací stôl, aby oboch protagonistov postavil pred ťažkú dilemu.

V prípade Baraka ide o to, ako uznať právo Palestínčanov na návrat bez toho, aby došlo k ohrozeniu morálnych a fyzických základov Izraela. Uznanie tohto nároku by totiž znamenalo priznanie si morálnej a etickej zodpovednosti za túto tragédiu. Prípadný fyzický návrat palestínskych utečencov by zasa znamenal demografický rozvrat Izraela. Arafat na druhej strane dobre vie, že požadovať od Izraela skutočný návrat je už nereálne.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME - PETER AGHA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu