
Takto spodobili po pol roku prác v Múzeu voskových figurín Madame Tussaudovej v Londýne Gerharda Schrödera. Jeho plán novej EÚ veľkú podporu nenašiel. FOTO - TASR/AP
Vyplýva to z návrhu „parlamentarizácie EÚ“, ktorý chce Schröder predložiť na najbližšom sneme vládnych sociálnych demokratov (SPD) na jeseň tohto roku. Nemecký kancelár chce zároveň posilniť pozíciu Európskeho parlamentu, ktorý by mal získať „výsostné rozpočtové práva“.
Prevzal by potom zodpovednosť aj za agrárny rozpočet, ktorý predstavuje 46 percent celkového rozpočtu EÚ. Niektoré kompetencie, napríklad v štrukturálnej politike, by sa mali však opäť presunúť na národnú úroveň. Tým by sa mohol rozšíriť priestor na samostatnú regionálnu a štrukturálnu politiku členských krajín,“ cituje zo Schröderovho návrhu magazín Der Spiegel. Obsah správy zodpovedá myšlienkam európskej federácie, ktorú prezentoval v máji minulého roku nemecký minister zahraničných vecí Fischer.
Otvorená je otázka, ako vypracovať spoločnú európsku ústavu. Po zlých skúsenostiach na summite EÚ v Nice by sa nemala stať predmetom medzivládnych konferencií, vyhlásil poslanec SPD v Bundestagu Jürgen Meyer. Skôr by sa na jej vypracovaní mali zúčastniť jednotlivé národné parlamenty v spolupráci s Európskym parlamentom.
Opoziční kresťanskí demokrati Schröderovu iniciatívu privítali. Poslanec CDU v Európskom parlamente Elmar Brok zdôraznil, ze po plánovaných zmenách by si už ministri členských krajín EÚ na svojich zasadnutiach „nemohli robiť, čo chcú“. Istý odpor občanov proti EÚ podľa jeho slov súvisí s tým, že ľudia nevedia, prečo a ako hlasovali určité krajiny v háklivých otázkach.
Denník Süddeutsche Zeitung píše, že vzhľadom na rozšírenie EÚ na Východ je zlepšenie efektívnosti práce exekutívy mimoriadne naliehavou úlohou. Návrh na vytvorenie európskej vlády a upevnenie kontrolných mechanizmov Európskeho parlamentu sú preto logickou reakciou na dosť hmlisté výsledky ostatného summitu EÚ v Nice.
Süddeutsche Zeitung však pripomína, že Schröder si bude musieť pre svoje nové idey hľadať v Európe spojencov. Tí však momentálne nie sú na obzore. Britský premiér Tony Blair sa na reforme EÚ nezúčastňuje, španielsky ministerský predseda Jose Maria Aznar sa zaujíma o úniu, iba keď ide o finančné výhody pre jeho krajinu, a Francúzsko sa s blížiacim sa predvolebným bojom zaoberá stále viac iba vlastnými problémami.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER, Bonn