BRATISLAVA – Sedemdesiatsedemtisíc žiakov bude o týždeň v strese. Tých, čo sa hlásia na stredné školy, čakajú na budúcu stredu prijímačky.
Záujem je najmä o gymnáziá všeobecného zamerania, potom nasledujú hotelové akadémie, za nimi obchodné, celkom slušný záujem je aj o pedagogicko-sociálne akadémie, umelecké školy, menší o učilištia a stredné odborné školy. Absolútne najväčší tlak je na bilingválne gymnáziá, na ktoré sa hlási šesť– až desaťnásobne viac žiakov, ako môžu prijať.
„Dôvodov je zrejme viac. Prijímacie skúšky na bilingválne gymnáziá sú skôr ako skúšky na iné stredné školy a mnoho rodičov si povie – za vyskúšanie nič nedám. Dieťa má jednak väčšiu možnosť výberu a ešte sa aj „oťuká“ na skúške. Ja by som to tiež tak urobil,“ myslí si Boris Ďurič, riaditeľ Školského výpočtového strediska v Bratislave, ktoré tieto štatistiky spracúva. „A, samozrejme, veľkú úlohu zohrávajú aj reči, komunikácia. Tie sú dnes žiadané.“
V Bratislavskom kraji je najväčší záujem o Gymnázium Metodova. Vedenie plánuje prijať 150 žiakov, hlási sa ich však až 447 – prijmú teda len každého tretieho. Riaditeľka gymnázia Oľga Repášová hovorí, že prihlášky im ešte chodia a stav teda nie je uzavretý. „Počiatočný záujem býva veľký, rodičia často volajú a pýtajú sa, koľkých žiakov chceme prijať a koľko sa ich hlási. Ak je záujem o školu veľmi vysoký, niekedy sa potom stane, že prihlášku nakoniec podajú na inú školu.“
Väčší záujem je len o bilingválne štúdium na tom istom gymnáziu – počet prihlásených žiakov je takmer šesťnásobne vyšší, ako môžu prijať. Asi päťnásobne vyšší počet záujemcov evidujú aj na bilingválnom Gymnáziu L. Sáru v Bratislave.
O štúdium na obchodných akadémiách sa v porovnaní s plánom zaujíma asi o dvadsať percent viac žiakov. Vyšší počet záujemcov má len Obchodná akadémia Hrobákova 11, odbor bankovníctvo – sem sa hlási dvakrát viac žiakov, ako môžu prijať.
Väčšina odborných učilíšť a stredných odborných učilíšť sa nevyšplhá nad sto percent žiadateľov. Strojárske učilište na Vranovskej ulici eviduje len dvanásť uchádzačov, prijať by ich chceli aspoň 72.
Najmenej žiakov sa zatiaľ hlási na súkromné školy. Na súkromnom gymnáziu Top Slovakia k 4. februáru neevidovali ani jedného záujemcu o štúdium.
Banskobystrický kraj
V banskobystrickom kraji nie je rozdiel medzi jednotlivými školami taký výrazný. Na gymnáziá sa hlási zhruba o desať percent viac záujemcov, ako môžu prijať.
„Tohto roku máme prihlásených asi tak 180 uchádzačov, prijať môžeme 136 – z toho sme už prijali 85 jednotkárov. Záujem je jedna ku dvom – tak to býva aj po iné roky,“ hovorí Ladislav Topoľský z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. Pomerne vysoký záujem je o stredné zdravotné školy, počet uchádzačov takmer v každej prevyšuje sto percent. Na priemyselné školy sa hlási v priemere o tretinu uchádzačov menej, ako by potrebovali. Vyrovnaný je záujem o obchodné a hotelové akadémie. Na učilištia sa hlási menej uchádzačov, ako potrebujú.
Prešovský kraj
Záujem o gymnáziá je pomerne vyrovnaný. Najviac žiakov sa hlási na Gymnázium na Komenského ulici v Humennom, na prešovské Gymnázium na Konštantínovej ulici a Gymnázium D. Tatarku v Poprade. Najmenej záujemcov má gymnázium Spišská Stará Ves, kde sa hlási len 24 žiakov. Stav je vyrovnaný aj na stredných priemyselných školách, a to hlavne vo väčších mestách.
O poľnohospodárske školy je záujem slabý, len asi polovičný, viac sa darí obchodným akadémiám, kde sú počty skoro vyrovnané. Veľký je záujem o pedagogické a sociálne akadémie a tiež o stredné umelecké školy – na ne sa hlási o 20 až 50 percent žiakov viac, ako môžu prijať. O odborné učilištia je malý záujem.
Košický kraj
Gymnaziálne štúdium sa teší obľube najmä vo väčších mestách, ako sú Košice, Michalovce a Spišská Nová Ves. Pomerne vyrovnaný je stav obchodných akadémií a stredných priemyselných škôl – malý záujem je len o niektoré menej atraktívne odbory ako geológia, kamenárstvo či baníctvo. Hotelová akadémia je v kraji len jedna, v Košiciach a hlási sa na ňu o 53 žiakov viac.
Na stredné zdravotné školy sa hlási o desať až dvadsať percent viac žiakov, klesá počet prihlásených na dievčenské odborné školy – jedinou výnimkou je Stredná škola podnikania v Strážskom.
Odborným učilištiam chýba asi jedna tretina žiakov.
Žilinský kraj
Prím drží bilingválne gymnázium v Sučanoch, kde plánujú prijať 66 detí a prihlásilo sa ich 579. Najmenší záujem bol o spoločenskovednú triedu na gymnáziu v Kysuckom Novom Meste – prihlásilo sa do nej iba sedem detí. Výrazný záujem prejavili študenti o Strednú lesnícku školu v Liptovskom Hrádku, kde sa na ponúkaných 60 miest hlási 103 detí. Vyberať si môžu aj niektoré iné školy – napríklad dopravná v Žiline v odbore colný deklarant, obchodné akadémie v Čadci či v Žiline. Veľmi malý záujem je o odbor opatrovateľka na Strednej odbornej škole sv. M. Goretti v Čadci, kde sú len štyria uchádzači.
Záujem o učebné odbory na učilištiach je väčšinou menší ako ponuka.
Trenčiansky kraj
Aj v tomto kraji sa študenti chcú dostať najmä na gymnáziá a obchodné akadémie. V nemilosti je naopak hlavne výroba, spracovanie a predaj potravín: na odbory ako pekár, biochemik pre mliekarenskú výrobu, mäsiar či údenár sa hlási málo detí. Neveľký záujem je aj o niektoré strojárske profesie, ale snáď najhoršia situácia je na školách zameraných na obuvnícky a kožiarenský priemysel – podľa evidencie, ktorú má k dispozícii školské výpočtové stredisko v tomto kraji, sa na SOU kožiarske v Bošanoch hlási len 6 detí – škola však ponúkla 50 miest, a podobná situácia je aj v Partizánskom.
Trnavský kraj
„Letia“ najmä gymnáziá, ktoré ponúkajú odbory ako cudzie jazyky alebo informatika – na tie sa hlási asi o 100 percent detí viac, ako majú školy v pláne prijať. Z ponuky stredných odborných škôl láka najmä elektrotechnika. Záujem je aj o zdravotnícke školy.
Malý záujem prejavili žiaci o chemické a potravinárske odbory, ani agropodnikanie či služby na vidieku nie sú veľkým lákadlom. Bilanciu učilíšť vyrovnávajú akurát odbory ako kaderník alebo kozmetička.
Nitriansky kraj
Okrem gymnázia v Žemberovciach, triedy informatiky na maďarskom gymnáziu v Šahách a spoločenskovedne zameranej triedy na gymnáziu v Šali, je v tomto kraji záujem o tento typ školy veľký. Do jednej bilingválnej triedy (španielčina) v nitrianskom gymnáziu sa naopak prihlásilo až 179 detí.
Na stredné priemyselné školy sa hlási väčšinou menej detí, ako majú školy miest. Výnimkou je stredná škola v Zlatých Moravciach. Nedostatok študentov majú poľnohospodárske odbory. O záhradníctvo je záujem ešte menší a o včelárstvo dokonca nulový. Na obchodné a hotelové akadémie a stredné zdravotnícke školy sa hlási viac študentov, ako majú v pláne prijať, a bilanciu učilíšť okrem klasických profesií (murár, maliar, stolár) často vylepšujú odbory kuchár-čašník, servírka, kaderník, kozmetička alebo aj mechanik-elektronik. (sr, gal)
Viac v prílohe Rodina a škola