
Nezhody medzi novým generálnym riaditeľom ČT Jiřím Hodačom a väčšinou zamestnancov televízie, ktorí nesúhlasia s jeho vymenovaním do tejto funkcie kvôli politickej angažovanosti, vyústili do prerušenia vysielania, ktoré v pražskej predajni s televízormi sleduje dôchodca. FOTO - TASR/EPA
PRAHA - Situácia v Českej televízii sa po rozhodnutí Rady ČT o tom, že nový riaditeľ Jiří Hodač má zaistiť vysielanie, prakticky vôbec nezmenila. Obidve strany čakajú na krok tej druhej, silný konflikt prebieha aj medzi politickými stranami aj známymi osobnosťami kultúrneho a spoločenského života. Večerné správy o 19.15 sa včera vzbúreneckým redaktorom nepodarilo odvysielať. Tím novej šéfky spravodajstva Jany Bobošíkovej sa momentálne o prípravu spravodajskej relácie ani nepokúša. „Chýba nám to základné miesto,“ povedala Bobošíková so zjavnou narážkou na priestory spravodajského centra, v ktorom sú pôvodní redaktori spravodajstva.
Bobošíková trávi v budove Českej televízie podstatnú časť dňa zatvorená vo svojej kancelárii na druhom poschodí, od ktorej si nechala vymeniť zámky. Po chodbách chodí výhradne s ozbrojenou ochrankou. Keď vkročí do spravodajského štúdia, okolie zmĺkne a sleduje, čo má v úmysle. Napätá atmosféra napovedá, že „obyvateľov“ spravodajského štúdia čakajú ešte ťažké chvíle.
Rada ČT sa včera stretla v nekompletnom, ale uznášaniaschopnom počte piatich členov. To, že po skončení ich zasadnutia zostane Hodač riaditeľom, sa očakávalo.
Ako problémové sa ešte aj včera ukazovalo štvrtkové rozhodnutie Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (ide o iný orgán ako je Rada ČT). Jej výsledok bol spočiatku interpretovaný ako požehnanie pre Hodača, pretože rada rozhodla v prospech riaditeľa ako jediného zákonného prevádzkovateľa vysielania. Krátko potom došlo k prvej roztržke, keď predseda rady Martin Muchka v programe Českej televízie „21“ toto rozhodnutie zhodnotil tak, „že rada ešte k ničomu konkrétnemu nedospela a bude stále rokovať,“ zatiaľ čo vicepremiér komisie Petr Štěpánek zastáva jasný záver: „legálny je Hodač.“ Muchka listom Hodača upozornil aj na to, že nevysielaním porušuje zákon. Včera sa ale potvrdilo, že väčšina členov tzv. veľkej Rady s interpretáciou ich predsedu nesúhlasí. Predseda rady prikázal Hodačovi obnoviť vysielanie v plnom rozsahu, bez výpadkov miesto televíznych správ. Tie sa ale zatiaľ stále na obrazovke objavujú.
Úplne odlišný prístup k riešeniu problémov v ČT včera ukázali stanoviská dvoch významných politických strán - Občianskodemokratickej strany (ODS) a štvorkoalície. Zatiaľ čo ODS vyzývala na rešpektovanie zákonov ČR a ústavných činiteľov vystríhala pred tým, aby sa zúčastňovali na protestoch v budove ČT, štvorkoalícia (jej členovia sa protestov aktívne zúčastňujú) navrhla päť minimálnych predpokladov, ktoré je potrebné spraviť na vyriešenie krízy. Prvou z nich je odstúpenie Hodača, ktorý má medzi politikmi pomerne silnú podporu. (mch, tv, čtk)