
Symboly, ktoré prinášajú šťastie, ako štvorlístok a kominár, sa tradične spájajú s Novým rokom. FOTO - TASR/EPA
„Bolo to na diaľnici pri Mníchove, keď ma prepadol povestný sekundový spánok. Náhle som počul tichý, zamatový hlas. Prebuď sa, mysli na svoje štyri deti, šepkal. Zrazu som bol opäť čulý. Na poslednú chvíľu som zabrzdil. Takmer som vrazil zozadu do iného nákladného auta,“ rozpráva diaľkový vodič Rolf Topsnik z Freiburgu. Topsnik je jedným z tých Nemcov, ktorí o existencii anjelov nepochybujú. Nie je sám - v existenciu anjelov verí totiž, ako ukázal prieskum allenbachského ústavu, každý tretí Nemec. Každý piaty sa už s anjelom aspoň raz aj stretol.
Kým viera v existenciu anjelov je vo všeobecnosti podmienená náboženským presvedčením a cítením, domnienka, že štvorlístok ďateliny prináša nálezcovi šťastie je ničím nepodložená poverčivosť. A predsa 43 percent Nemcov - 53 percent žien a 31 percent mužov - verí, že štvorlístok prináša šťastie. A čo tak padajúce hniezdy, ktorých sa dajú počas neskorého leta pozorovať na nočnej oblohe milióny? Približne 40 percent občanov spolkovej republiky je presvedčených, že to znamená mať šťastie. Takmer každý druhý Nemec si siahne na gombík, keď uvidí na ulici kominára. Všetky tieto percentá sú omnoho vyššie ako pred štvrťstoročím.
Vedci si stúpajúce počty poverčivých osôb vysvetľujú napríklad rastúcou ekonomickou neistotou. Iní tvrdia, že poverčiví ľudia sú optimisti. Na ich vieru v šťastie, ktoré im prinesie kominár, sa treba v podstate pozerať ako pozitívnu vec. Je to ďaleko lepšie, než negatívny prejav poverčivosti - že piatok 13. prinesie nešťastie. Vtedy mnohí radšej vôbec nevstanú a zostávajú ležať zásobení jedlom a pitím na celých 24 hodín v posteli.
Psychológovia vedú diskusie o tom, či je pravda, že konzervatívne zmýšľajúci ľudia bývajú častejšie poverčiví. Novozélandský psychológ Roger Boshier sa o tom chcel presvedčiť na vlastné oči. Na najrušnejšej ulici Aucklandu postavil päť metrov vysoký rebrík. Ľudia mali dve možnosti: Buď prejsť pod rebríkom alebo ho obísť. Kto bez rozmýšľania prešiel pod rebríkom, toho nepokladali za poverčivého. Z tých, ktorí odmietali prejsť pod rebríkom z obáv, že by na nich mohol spadnúť alebo že im nesie smolu, bolo toľko, že sa na oboch stranách chodníka tvorila dlhá zápcha. Boshier potom kládol chodcom najrôznejšie otázky - napríklad čo si myslia o britskom kráľovskom rode, o treste smrti alebo aký majú názor na striptíz. U občanov starších než 40 rokov zistil Boshier silný príklon ku konzervatívnemu zmýšlaniu a poverčivosti zároveň. Skúsenosť s poverčivosťou má aj veľa inštitúcií. Väčšina hotelov a nemocníc preto vynecháva izby a poschodia s číslom trinásť a číslo 13 chýba aj na sedadlách lietadiel.
Poverčiví v európskom regióne majú vlastne šťastie. Piatok trinásteho môže byť iba trikrát do roka. Japonci sú na tom oveľa horšie, majú niekoľko desiatok nešťastných dní ročne. Sú týždne, že aj niekoľko za sebou.
PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER, Bonn