BRATISLAVA. Ministerstvo obrany zistilo, kam by mali ísť dielce, ktoré chcelo objednať v novembrovom tendri na nákup súčiastok pre armádne vozidlá. Po tom, čo denník SME po oficiálnych informáciách z ministerstva napísal, že chceli dielce na vozidlá, ktoré nemajú v evidencii, predsa ich vo svojich zoznamoch našli. Nie však v záznamoch vojenskej polície, ktorá vedie evidenciu vozidiel rovnako ako štátna polícia.
Vysvetlenie je nasledovné: Hoci kupujú súčiastky na autobusy ŠL-11, ktoré boli vyradené ešte v roku 2004, používajú ich na novšie autobusy Karosa C734, s ktorými sú zhodné. Ministerstvo už našlo aj mopedy Jawa 21 (Babeta), z ktorých vojenská polícia neeviduje ani jeden kus. „Používajú sa napríklad na letiskách, bolo objednaných 17 náhradných dielcov v hodnote tritisíc korún,“ povedal hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Takýchto mopedov vraj majú 56.
Aj na objednávky na dielce vyradených Tatier 613 má ministerstvo vysvetlenie – motory z nich poháňajú elektrocentrály. Podľa vestníka verejného obstarávania sa mali kupovať aj dielce na Škodu Š105, ktorá takisto nie je v evidencii vojenskej polície. Gemela to vysvetlil tým, že išlo len o jeden klinový remeň, ktorý pasuje napríklad do „tisícdvestotrojok“, ktorých má vojsko 81 kusov. Prečo ich tak aj neobjednali, nie je jasné.
Ministerstvo obrany urobilo v novembri tender na nákup súčiastok aj na vozidlá, ktoré nemajú roky v evidencii. Išlo napríklad o autobusy ŠL-11, ktoré sa nevyrábajú od roku 1981 a aj ďalšie zastarané stroje.
Minister obrany Jaroslav Baška (Smer) po otázkach SME povedal, že si tender osobne preverí.
Podľa Baškovho predchodcu Martina Fedora (SDKÚ) by bolo lepšie, keby armáda nakúpila nové vozidlá a už neinvestovala peniaze do zastaraných.
Ministerstvo na tento rok chystá tender na nákup nástupcov dosluhujúcich ruských terénnych áut UAZ aj na kúpu nákladných áut Praga V3S. Chce tiež uzavrieť súťaž na ľahké pancierované vojenské vozidlá.
Premiér Robert Fico však cez víkend oznámil, že pre finančnú krízu mieni šetriť hlavne na rozpočte na obranu. Osud modernizačných programov je teda otázny.
Autor: knm