Slovenskí tenisti favoritom nedali spať

Hrbatý s Cibulkovou sú po dvoch dueloch na Hopmanovom pohári bez prehry.

Dominika Cibulková sa teší po výhre nad Dellaquovou. Posledný zápas v A–skupine odohrajú Slováci s Nemeckom.Dominika Cibulková sa teší po výhre nad Dellaquovou. Posledný zápas v A–skupine odohrajú Slováci s Nemeckom. (Zdroj: SITA/AP)

Slovenskí tenisti sa v 21. ročníku Hopmanovho pohára v Perthe postarali dvakrát ani nie za 24 hodín o titulky v novinách. Najskôr v pondelok deklasovali obhajcov titulu USA 3:0 a potom po heroickom výkone po jednej nadránom domácu Austráliu 2:1.

Dvakrát načala súperov skvele pripravená a takticky čoraz zrelšia Dominika Cibulková (19. na svete), keď nestratila ani set. Na jasný úspech nad skúsenou, ale nerozohranou Američankou Shaughnessyovou potrebovala iba 75 minút a pustila jej len štyri hry. S domácou Dellacquovou to mala ťažšie, lebo Austrálčanka tlačila, pálila a dlho hrýzla.

Dominik Hrbatý predvádzal po oba dni tenis hodný hráča vari aj svetovej desiatky. Vrátil sa na turnaj neporazený z roku 2005 a v tomto duchu pokračoval. Na druhej strane stál desiaty na svete Blake, súper z OH a dvojnásobný držiteľ Hopmanovho pohára. Hrbatý ustál úvodný tlak, zaskočil Američana a v rozhodujúcom sete sa vypäl k hrdinskému výkonu.

Proti Hewittovi kládol pred 8000 divákmi neuveriteľný odpor. V 1. sete otočil z 1:2 na 3:2 a podľahol až v nešťastnom taj­brejku, v druhom prehrával 2:5 a vari nikto v hale by zaňho nedal deravý groš. To by ste však mali počuť Cibulkovú, ako ho hnala k zvratu, ďalšiemu taj­brejku a takmer dokonalému skóre 7:1!

V treťom sete na Hrbatého doľahla kríza a už nenašiel dostatok síl na zvrat. Bola to prvá prehra Dominika v Perthe vo dvojhre od roku 2003 (tiež s Hewittom).

To, čo predvádzali obaja v Burswood Dome vôbec nezodpovedalo hráčom na 70. (Hewitt) či 253. mieste (Hrbatý). Bol to trojhodinový gladiátorský boj dvoch dlhoročných šampiónov.

O celkovom výsledku rozhodla štvorhra, ktorá sa skončila tak ako v pondelok až po jednej nadránom miestneho času.

Hopman Cup

A–skupina

Slovensko - USA 3:0

Cibulková - Shaughnessyová 6:2, 6:2, Hrbatý - Blake 6:3, 4:6, 7:6 (1), Cibulková, Hrbatý - Shaughnessyová, Blake 6:4, 7:6 (4).

Slovensko - Austrália 2:1

Cibulková - Dellacquová 7:5, 6:2, Hrbatý - Hewitt 6:7 (4), 7:6 (1), 4:6, Cibulková, Hrbatý - Dellacquová,Hewitt 6:7 (5), 6:3, 10:4.

Sú krôčik od finále

PERTH. Najskôr trocha štatistiky. Pondelkový zápas Austrália – Nemecko v Hopmanovom pohári v Perthe trval 7.45 h, o päť minút dlhšie než rekordný Španielsko – Rakúsko v roku 1990 a posunul zápas USA – Slovensko o vyše hodiny.

Ľudia sa pýtali, ako budú schopní najmä domáci Hewitt a náš Hrbatý vládať aj v utorok v noci. Ich odpoveďou bol trojhodinový vzájomný zápas a potom mix znovu do jednej!

„To, čo predviedol 31-ročný Hrbatý po oba dni, by malo byť povinné čítanie pre mladých adeptov, lekcia a škola s príkladom športového srdca,“ takto komentoval ešte iba úvod sezóny Wally Masur, austrálsky daviscupový tréner.

„Dominik nechal na dvorci všetko, obával som sa ho, lebo hrá najlepšie, keď prehráva. Potvrdil to za stavu 6:7, 2:5. Nezaslúži si 253. miesto,“ povedal Hewitt. „Nikdy som nemal pochybnosti o kvalite a oprávnenosti pozvania slovenského tímu. Čo sem chodia od roku 1998, patria k ozdobám turnaja a získali si tu veľa priaz­nivcov,“ dodal riaditeľ turnaja Paul McNamee.

Dominátor za dva dni umlčal všetkých, čo ho už posielali do starého železa a špekulovali o jeho forme. Podľa toho, čo ukázal v priebehu 24 hodín, a ak zdravie vydrží, by mohol pomýšľať aj na vyššie ciele než skromné 150. miesto na konci sezóny.

„Je to výsledok dobrej prí­pravy, trénovali sme s Mojmírom Mihalom tvrdo dva týž­dne. Víťazstvo nad Blakom je najcennejšie od operácie a návratu na dvorce. Aj výkon bol určite najlepší, hoci Blake na OH ešte viac bojoval. S Hewittom to bolo o kondičke, myslím, že mi najviac pomáhalo povzbudzovanie Dominiky, asi­ strašne chce tú diamantovú loptu, škoda dvoch drobných chýb v závere.“

Dominika Cibulková robila, čo mohla. Dostala Slovensko vždy do vedenia 1:0, a potom z lóže vykrikovala „Domino!“, čo jej hlasivky stačili.

„Vládla tu priam daviscupová nálada, som tu prvýkrát, ale až teraz som spoznala tunajšiu pravú fantastickú atmosféru. Som spokojná so svojimi dvojhrami, aj keď tá s Dellacquovou bola ťažšia. Tá Dominikova dráma a napínavý mix bol zážitok na celý život. Nechcem nič zakríknuť, do finále chýba krôčik.“

A na konci znovu štatistika: zápas Austrália – Slovensko trval včera 8.07 h, takže prekonal aj pondelňajší rekord. (buč)

Autor: Z Perthu od nášho spolupracovníka Andreja Bučka