V košickom hoteli Slovan je už voľná iba jedna izba. Biznis, hovorí vedúci hotela so širokým úsmevom. Odkedy totiž americká spoločnosť U.S. Steel prevzala pred rokom košické Východoslovenské železiarne, tento hotel priam prekvitá. Nadväzujú sa tu nové obchodné kontakty, hľadajú nové možnosti a vôbec, každý, kto prichádza do Košíc, ubytuje sa práve v Slovane, píše v sobotňajšom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeiner Zeitung novinár Karl-Peter Schwarz pod titulkom Cena za politiku na dlh.
Vlastníkom košického hotela Slovan je Alexander Rezeš, pravdepodobne najbohatší muž spomedzi novodobých slovenských podnikateľov, píše Schwarz.
Slovan je už hotelom na úrovni, zariadený so všetkým komfortom, miesto, kde sa točia obchody každého druhu, vychytené stredisko podnikateľskej smotánky na východnom okraji strednej Európy, v oblasti, kde 12-ročná transformácia slovenského trhového hospodárstva zanechala sotva nejaké stopy.
Len čo človek opustí hranice starého mesta a prejde do tých skutočných, nadobudne dojem, že sa tu od polovice 90. rokov takmer nič nezmenilo. Za zlý stav totiž Košice nevďačia len Mečiarovej vláde či komunistickej ére.
Tak ako v južnom Taliansku, aj tu sa totiž klientelizmus a konexiami poznačený podnikateľský sektor stal súčasťou každodennej kultúry, odolávajúcej každému pokusu vlády presadiť v meste právny poriadok. Ktoréhokoľvek Košičana by ste sa opýtali, každý by vám vedel porozprávať o zneužívaní úradu či o podplácaní.
Na hraniciach medzi Slovenskom a Poľskom síce čaká len niekoľko automobilov, pohraničníci si však nechávajú dostatok času, aby každého dôkladne prekontrolovali. Raz, keď Slovensko, Poľsko a Maďarsko vstúpia do EÚ, by z vybudovania cestnej dopravy na osi sever – juh mohlo profitovať práve východné Slovensko, uzatvára svoj článok Schwarz. (tasr)