Konflikt v pásme Gazy sa dostáva do novej fázy. Izrael sa musí rozhodnúť, či na Hamas pošle do pásma Gazy pozemné vojská, alebo využije šancu a chytí sa jedného z diplomatických riešení, ktoré sa mu ponúkajú.
Zabitý palestínsky líder
Návrhy na humanitárne prímerie nateraz odmieta a snaží sa dohodnúť na lepších podmienkach. Záujem o prímerie avizuje aj Hamas, aj ten ho však podmieňuje svojimi požiadavkami.
Medzitým Izrael naďalej bombarduje inštitúcie Hamasu, tunely na pašovanie a včera zabil aj popredného lídra Hamasu Nizara Rajana.
Považovali ho za „muftiho“ a nástupcu duchovného lídra Hamasu Šejcha Ahmeda Jásina. Toho Izrael zabil v roku 2004. Palestínske hnutie tiež nejaví známky zmierlivosti a na izraelské mestá posiela ďalšie rakety Grad. Tie zasahujú školy aj obytné budovy a len zhodou okolností sú zatiaľ skôr psychologickou ako reálnou zbraňou.
Palestínčania rátajú svoje obete, medzi ktorými sú bojovníci Hamasu, ale aj deti, na stovky, Izrael ich má zatiaľ štyri. Izraelská vláda odmietla návrh na humanitárne prímerie, s tým, že v Gaze aj vďaka humanitárnej pomoci, ktorú tam púšťa, žiadna kríza nie je. Izraelská politická špička začína však byť rozdelená v názore na ďalší postup.
Zatiaľ čo premiér Ehud Olmert trvá na pokračovaní operácie, kým sa nenaplnia jej ciele, minister obrany Ehud Barak sa údajne prihováral za prímerie, aby sa mohla otestovať ochota Hamasu zastaviť ostreľovanie Izraela.
Napriek tomu Barak vydal rozkaz na mobilizáciu ďalších záložníkov, ktorí majú posilniť pozemné vojská, ktoré sa sústreďujú okolo hraníc s Gazou. Armáda je vraj presvedčená, že palestínske rakety sa nedajú zastaviť len bombardovaním, Gazu treba „vyčistiť“.
Po sviatočnej pauze sa už spamätalo aj medzinárodné spoločenstvo a snaží sa dosiahnuť zastavenie bojov.
Arabi zatiaľ neuspeli v Bezpečnostnej rade OSN so svojím návrhom rezolúcie požadujúcej okamžité prímerie medzi Hamasom a Izraelom. Američania a Briti označili text za jednostranný, pretože nespomenul, že má Hamas zastaviť ostreľovanie Izraela.
Izrael prímerie úplne nezavrhuje, ale chce, aby naň v Gaze dohliadali medzinárodní pozorovatelia. Mali by monitorovať, ktorá strana konfliktu prímerie narúša. Hamas odpovedá, že o prímerí bude hovoriť až vtedy, keď Izrael zastaví svoju akciu.
Palestínske esemesky
Palestínske hnutie začalo na mobily Izraelčanov posielať textové správy, v ktorých stojí, že židovský štát nemá na to, aby zachránil svojich obyvateľov pred raketami.
Izrael oznámil, že povolí zahraničným reportérom vstup do pásma Gazy. Ale len v malých skupinkách a na obmedzený čas. Medzinárodné médiá Izrael kritizovali, že zakázal novinárom vstup do Gazy, aby nemohli pokrývať prebiehajúcu ofenzívu.
![]() |
![]() |
![]() |
Zúfalec
Typický obyvateľ Gazy je človek, ktorý sa narodil v utečeneckom tábore a z pásma nikdy ani nevystrčil nos.
O vonkajšom svete vie len z internetu a z propagandistických médií. Od života veľa neočakáva a dúfa, že horšie už nemôže byť.
Obyvateľ pásma neverí takmer nikomu. Mozog mu vymyla propaganda, srdce mu skamenelo po mnohých izraelských útokoch, žalúdok má prázdny. Posledné dni izraelského bombardovania prežíva v strachu, zatvorený doma. Rozmýšľa o dvoch veciach: či dožije nasledujúci deň a či bude mať čo jesť.
O obyvateľa pásma Gazy sa zväčša nikto nestará. Možno tak humanitárni pracovníci. Hnutie Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda, sa zaujíma iba o moc. Aj teraz, keď Izrael útočí, zaliezli jeho lídri do podzemia, ukrývajú sa v mešitách či predstierajú, že sú z Červeného kríža.
Napriek tomu je obyvateľ Gazy ochotný dať Hamasu to najlepšie, čo má. Svoje deti. Sú z nich bojovníci aj samovražední atentátnici. Ženy v Gaze stále rodia. Napriek neľudským podmienkam.
Obyvateľovi Gazy mnohí na Západe hovoria, aby sa zbavil Hamasu. On to nechápe, lebo má obavu, čo bude po ňom. Ďalšia skorumpovaná palestínska samospráva? Izraelské okupačné vojská? Medzinárodní pozorovatelia? Pre obyvateľa Gazy sú všetky možnosti rovnaké zlo ako Hamas.
Jana Shemesh
Vojna v Gaze
Ofenzíva v Gaze si vyžiadala vyše 410 obetí, ďalších 1700 ľudí bolo zranených. Štvrtinu mŕtvych tvoria podľa OSN civilisti.
Pri bombardovaní tábora Džabálija zomrel aj popredný líder Hamasu Nizar Rajan a niekoľko členov jeho rodiny.
Podľa prieskumu denníka Haarec 52 percent Izraelčanov súhlasí s bombardovaním Gazy, 20 percent si praje prímerie a 19 percent je za pozemný útok.