Izraelská armáda pokračuje v útokoch na teroristické hnutie Hamas v pásme Gazy. Svet vyzýva Izrael na ústup.
TEL AVIV, BRATISLAVA. Izrael pokračuje v zrážaní Hamasu na kolená. Izraelské letecké útoky včera zasiahli inštitúcie blízke hnutiu, jeho zbrojnice aj tunely, cez ktoré pašuje zbrane z Egypta. Hamas však ešte stále stačí posielať rakety na izraelské územie. Včera ich tam dopadlo najmenej 50.
Izolované územie
Z pásma Gazy je už uzavretá vojenská zóna. Správy odtiaľ hovoria o viac ako troch stovkách zabitých, zranených sú ďalšie stovky. OSN tvrdí, že vo vojenských akciách zameraných proti Hamasu zomrelo najmenej 50 civilistov. Počet civilných obetí by mal ďalej rásť. Izrael zaznamenal včera jednu stratu.
V akcii je už aj izraelské námorníctvo, pri hraniciach sa zhromažďujú tankové jednotky. Odborníci tvrdia, že ak chce židovský štát v pásme spustiť aj pozemnú operáciu, bude potrebovať najmenej 10tisíc vojakov. Správy z armády naznačujú, že operácia by mala trvať ešte minimálne niekoľko dní. Minister obrany Ehud Barak izraelským poslancom povedal, že „máme vojnu proti Hamasu so všetkým, čo k tomu patrí“.
Slabý odpor
Izrael je prekvapený pomerne slabým odporom Hamasu a tvrdí, že nateraz má všetko pod kontrolou. Hamas vyhlasuje, že na izraelských vojakov čaká v Gaze peklo a Izrael sa má pripraviť na stovky samovražedných atentátnikov.
Palestínske hnutie je sklamané údajne slabou protiizraelskou kritikou zo strany arabských štátov. Ich lídri v súkromí vraj dokonca chvália Izrael za akcie proti Hamasu.
Verejná mienka v arabských štátoch sa však značne odlišuje od názoru vedenia. V mnohých krajinách boli protestné demonštrácie, na ktorých sa pálili izraelské vlajky.
VIDEO: Protestné demonštrácie
Jedinými skutočnými spojencami Hamasu tak zostávajú Irán a Hizballáh. Irán už začal regrutovať dobrovoľníkov na boj proti Izraelu, Hizballáh podozrieva Egypt z kolaborácie s Izraelom.
Jednotní nie sú ani samotní Palestínčania. Hnutie Fatah, ktoré je rivalom Hamasu, je ochotné prevziať pásmo Gazy, ak sa Izraelčanom odtiaľ podarí vyduriť Hamas. Židovský štát však niečo také nepredpokladá.
Ustúpi Hamas?
Rovnako nereálna je možnosť, že Palestínčania v Gaze by sa nechali zlomiť a povstali proti Hamasu. O to napokon ani Izraelu nejde. Jeho vedenie tvrdí, že chce len zastaviť ostreľovanie svojho štátu Hamasom.
Ďalšia z verzií motívov izraelského útoku je údajná snaha dotlačiť Hamas k prímeriu. Objavili sa už informácie, že exilový líder Hamasu Chalid Mišaal súhlasil s uzavretím prímeria, ktoré by znamenalo ukončenie izraelských akcií v Gaze.
Izraelský útok znamená, že palestínska samospráva zastavuje rokovanie o mieri s Izraelom a strácajú sa aj nepriame rozhovory medzi Jeruzalemom a Damaskom.
Islamské krajiny sa búria
Vo viacerých arabských krajinách sa konali protiizraelské protesty.
Tisíce ľudí na Blízkom východe demonštrovalo proti izraelskej ofenzíve v pásme Gazy. V Teheráne sa na protestoch zúčastnili aj členovia vlády, ktorá včera vyhlásila v krajine národný deň smútku.
V egyptskej Káhire sa pred úradom miestneho zväzu novinárov zhromaždilo okolo sedemtisíc ľudí, prevažne stúpenci opozičného Moslimského bratstva. „Všetci sme súčasťou Hamasu!“ skandovali za prítomnosti poriadkovej polície. Niektorí vyzývali vládu na vypálenie izraelskej ambasády.
Napriek protiizraelským náladám včera egyptský týždenník Al-Ahram vo svojom komentári napísal, že za útok židovského štátu na pásmo Gazy môže čiastočne aj Hamas, ktorý mlčal, keď palestínski militanti ostreľovali Izrael. „Ak nevieš zabiť vlka, neťahaj ho za chvost,“ napísal týždenník.
Na manifestácii v jordánskom Ammáne asi 15tisíc demonštrantov pálilo izraelské vlajky a žiadali prehodnotenie vzťahov s Izraelom, s ktorým Jordánsko ako jediné okrem Egypta podpísalo mierovú zmluvu.
Do ulíc vyšli aj desaťtisíce stúpencov hnutia Hizballáh v južnom Bejrúte. Niesli palestínske zástavy a kričali heslá na podporu Hamasu.
„Nie Izraelu!“ počúvali aj obyvatelia irackého Bagdadu, kde sa zase zišli prívrženci šiitského duchovného Muktadu Sadra.
(čtk)
Obama stojí na strane Izraela. Zatiaľ potichu
Barack Obama síce o novej vojne nehovorí, no podľa jeho poradcov v tom má jasno. Tiež by si nenechal teroristami z Hamasu bombardovať dom.
Najnovšia vojna zastihla novozvoleného amerického prezidenta na dovolenke. Zatiaľ ju neprerušil a má to jasný dôvod.
„Faktom je, že Amerika má iba jedného prezidenta. A tým je teraz George Bush,“ povedal vo vysielaní televízie CBS jeho poradca David Axelrod. A ten mal počas víkendu plné ruky práce s telefonovaním blízkovýchodným lídrom.
Obama je v strehu
A hoci Obama o svojom názore zatiaľ verejne mlčí, vraj je jasný. Keď prišiel v júli na návštevu Izraela, odvetné akcie proti Hamasu podporil.
„Ak niekto vypáli rakety na dom, kde spia moje dve dcéry, urobím všetko, aby som to zastavil. A to isté očakávam aj od Izraelčanov,“ povedal v Sderote neďaleko Gazy, ktorý Hamas často ostreľuje. „A presne v to verí aj teraz,“ povedal Axelrod.
Obama (na snímke Reuters úplne dolu) zatiaľ dodržuje svoju dovolenkovú rutinu – more a telocvičňu – ale nájde si čas aj na konzultácie s ministerkami zahraničných vecí, prichádzajúcou aj odchádzajúcou. Niekoľko minút telefonoval s Condoleezzou Riceovou. Podľa nej je za obnovenie násilností zodpovedný Hamas.
Obama je v kontakte s tajnými službami a konzultoval aj so svojou budúcou ministerkou zahraničia Hillary Clintonovou.
Proti dialógu s Hamasom
Od novej krvi vo Washingtone sa očakáva veľa aj v moslimskom svete. Podľa kritikov uskutočnil Izrael operáciu v posledných dňoch Bushovej vlády aj preto, že si nebol istý reakciou nového prezidenta.
Zdá sa však, že Obama na blízkovýchodné násilie riešenie v podobe zmeny americkej politiky nemá a podporuje líniu odchádzajúceho prezidenta. Bývalý senátor si podľa poradcov uvedomuje „osobitné spojenectvo medzi USA a Izraelom“.
A hoci na začiatku kampane novozvolený prezident pripúšťal aj rokovania s Hamasom, teraz ich už odmieta.
Braňo Ondrášik
Praha: Bombami Hamas nezničíme
Hovorcom Európskej únie sa v úlohe predsedníckej krajiny už o dva dni stane Česko. O najnovšom konflikte na Blízkom východe sme sa rozprávali s jeho ministrom zahraničia KARLOM SCHWARZENBERGOM.
Reagoval Izrael primerane?
„Mne ide skôr o to, či reakcia splní svoj účel. Bomby môžu zničiť budovy, zabiť ľudí, poškodiť tunely, ale sieť takých organizácií ako Hamas nezničia. Obávam sa, že tie útoky privedú viac a viac ľudí k podpore Hamasu.“
Snažíte sa už rokovať s Izraelom?
„Hovorím s kolegami zo všetkých strán. Možnosti únie sú obmedzené. Hlavnú úlohu hrajú Spojené štáty a my sa ich pokúšame primať, aby sa tým čo najširšie zaoberali.“
Je prípustná opätovná okupácia pásma Gazy?
„Ak budú okupovať, neviem o nikom, kto by tomu mohol zabrániť. V minulosti už (izraelský) premiér prišiel k záveru, že to je príliš náročné, preto sa Izraelčania stiahli z Gazy.“
Čo bude so summitom EÚ – Izrael, ktorý plánujete?
„Dúfam, že sa podarí, hoci podmienky sa mierne sťažujú. Ak sa bude konať, tak až na konci nášho predsedníctva.“
Aká je nálada medzi vašimi partnermi v únii?
„Sú rôzne názory, všetci majú strach z ďalšieho vývoja.“
Bude summit riešiť aj podmienky Palestínčanov?
„Tie sú neľudské. Práve životné podmienky tam vedú ľudí k terorizmu, takže sa musia zmeniť. Ale v spolupráci s Egyptom.“
Pavol Szalai
Slovensko kritizuje zásah
BRATISLAVA. Slovenská diplomacia sa zaradila do tábora krajín, ktoré odsúdili najnovší konflikt v pásme Gazy. Ministerstvo zahraničia včera vyzvalo „Izrael, aby sa zdržal neprimeraného použitia sily a zvážil riziko rozšírenia konfliktu“.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a odsúdil „provokácie, ktoré viedli k tejto situácii, ako aj neprimerané použitie sily“.
Francúzi aj Briti požadujú prímerie. Londýn vyzval Izrael, aby dodržiaval humanitárne záväzky a pustil do Gazy dodávky potravín a liekov.
Kanada obvinila Hamas, že „si vyberá ako terč izraelských civilistov“. Podobne to vidí aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá za vinníka označila „výlučne Hamas“.
(bo, čtk)
Vojna v Gaze
Na následky izraelského bombardovania zahynulo najmenej 313 ľudí, podľa OSN najmenej 57 civilistov. Raketové útoky Hamasu zabili od soboty dvoch ľudí. Izrael včera zničil budovu laboratórií Islamskej univerzity. Miesto, kde podľa Izraela Hamas vyvíjal výbušniny a zbrane, bolo symbolom hnutia. Izraelské bombardéry zasiahli aj ministerstvo vnútra Hamasu. Prví zranení Palestínčania prešli do Egypta.
zdroj: reuters