KOŠICE. Začalo sa to pri výstavbe oceliarskeho kolosu Východoslovenské železiarne. Boj o pozemky s Košicami odvtedy vzdali všetci okrem jedinej obce. Súdny spor o takmer 700 hektárov pozemkov, na ktorých stoja prevádzky U. S. Steelu, časť širokorozchodnej trate a priemyselné stavby ďalších spoločností, vyhrala obec Sokoľany.
Najvyšší súd odmietol odvolanie Košíc proti rozsudku krajského súdu. Platí tak rozhodnutie katastra o vrátení nezákonne získaného územia obci. Samospráva Košíc sa však nemieni vzdať.
Mimosúdne sa nedohodli
Dedinka s 1200 obyvateľmi a s tohtoročným rozpočtom vo výške osem miliónov korún si na budúci rok prilepší o desiatky miliónov korún.
„Mám v rukách právoplatný rozsudok. Príjem sme už zakomponovali do budúcoročného rozpočtu. Dali sme pokyn katastrálnemu úradu a vyzvali sme U. S. Steel a ďalšie organizácie, aby daňové priznania podávali obci, ktorá je správcom dane,“ povedal starosta Sokolian Tomáš Suchý.
Po vynesení rozsudku krajského súdu sa obec pokúšala cez mediátora uzavrieť mimosúdnu dohodu, Košice ju však odmietli. „Z U. S. Steelu a z ďalších firiem na sporných pozemkoch prúdi do mestskej pokladnice 50 miliónov korún ročne. Žiadali sme dvadsať miliónov, zvyšok by si nechalo mesto. Tvrdili, že právo je na ich strane a boli si istí, že spor vyhrajú,“ povedal Suchý.
Sokoľany už vedia, ako peniaze využijú. V dedine platila desaťročia stavebná uzávera, komunisti ju nechávali len dožiť. „Bývalý režim sa nikoho na nič nepýtal. Päťdesiat rokov sme len doplácali na mesto. Z krásnej dedinky sa stala jedna diera,“ hovorí starosta.
Milióny chcú investovať do kanalizácie, prípravy nového územného plánu, digitalizácie obce a do ďalších projektov.
Pozemky brali nezákonne
Sokoľany prišli spolu s ďalšími trinástimi obcami v okolí Košíc o časť katastrálnych území v roku 1981.
Pozemky s celkovou výmerou 3700 hektárov, na ktorých vybudovali Východoslovenské železiarne, pričlenil Krajský národný výbor v Košiciach direktívnym rozhodnutím k mestu.
Obce podali na základe reštitučného zákona v roku 1997 spoločný návrh na vrátenie pôdy. Po jeho zamietnutí sa nevzdali jedine Sokoľany.
Katastrálny úrad v Košiciach v júni 2007 uznal nárok obce a rozhodol o pričlenení takmer 700 hektárov pôdy späť do jej katastra.
Rozhodnutie potvrdil v novembri minulého roku aj Krajský súd v Košiciach. Postup orgánov, ktoré v minulom režime bez vedomia vlastníkov rozhodli o zmenách hraníc katastrálnych území, označil za nezákonný.
Odvolanie Košíc na Najvyšší súd zamietli preto, že malo prísť po termíne. Právny zástupca mesta je však presvedčený, že pravda je na ich strane a že odvolanie podali včas. Preto podali na Najvyšší súd mimoriadne dovolanie. V prípade neúspechu sa môžu ešte obrátiť na Ústavný súd.