Obličky na stromoch

Pacientov čakajúcich na transplantáciu je na Slovensku niekoľko tisíc. Na novú obličku, srdce, pečeň, kostnú dreň atď. Ja, ako donedávna ešte pacient na dialýze, sa budem venovať hlavne transplantácii obličiek. Resp. alternatívam. Pacientov totiž pribúda,

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ČTK)

no jedinú možnosť úspešnej liečby zlyhania obličiek - tranpslantáciu majú mnohí v nedohľadne. V rodine sa vhodný darca nenašiel a tak čakajú na tzv. mŕtveho darcu. Táto možnosť však tiež nie je definitívna, prináša obrovské riziká, nutnosť imunosupresívnej liečby a nemálo pacientov aj na to čaká desaťročia. Novú nádej by im mohol priniesť pokrok v medicínskej oblasti, „výroba“ orgánov na mieru...

Cítim sa vynikajúco

Pred šiestimi týždňami ma transplantovali. Všetko dopadlo výborne a ja sa už zotavujem doma. Mala som obrovské šťastie (aspoň zatiaľ), vďaka mladej, zdravej obličke, bezproblémovej operácii a žiadnym pooperačným komplikáciám. Cítim sa vynikajúco, mám nový pocit zo života a užívam si každú chvíľu, ktorú mi tento nový stav, nový život prináša. No som si vedomá, že to nie je definitívne a aj ja sa raz opäť budem musieť vrátiť na dialýzu. Žiaľ, priemerný vek transplantovanej obličky je len približne sedem rokov, a aj keď sú medzi nami úspešne transplantovaní pacienti aj vyše desať, dvadsať rokov, sú aj pacienti, ktorí nemali obličku ani pár týždňov, či iba rok, dva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Moja budúcnosť sa ešte len ukáže, teraz si užívam maličkosti, ktoré to prináša dnes (hlavne takmer neobmedzený príjem tekutín, výdaj tiež by stál za zmienku, a hlavne, žiadna dialýza). No len pre tieto skutočnosti neprestávam myslieť na fakty, ktoré som už spomenula, na to, že je pacientov na dialýze stále príliš veľa, sú tam aj akútne prípady, ľudia, ktorí akútne potrebujú obličku už teraz. Čo s tým? Okrem transplantácie od príbuzného či mŕtveho darcu by tu bola ešte jedna možnosť. Bez rizík spojených s imunosupresívnou liečbou, bez nutnosti čakať na orgán roky, desaťročia, bez nutnosti ohroziť svojich najbližších darcovstvom. Mám na mysli genetické inžinierstvo, vytváranie nových buniek až hotových orgánov z našich vlastných buniek. Pri výrazoch ako klonovanie či výskum s kmeňovými bunkami mnoho ľudí cúvne a odmieta to, bojí sa toho, nechce o tom počuť. No málokto z týchto ľudí čaká napríklad na novú obličku.

SkryťVypnúť reklamu

Aké by to bolo

Dnes pravidelne počuť z rôznych médií, aké pokroky sa dejú v tejto oblasti. Tu vytvorili pacientovi z vlastných buniek úplne novú kožu, tam novú srdcovú či pľúcnu chlopňu, dokonca nové ucho... Aké by to bolo, keby pacient so zlyhávajúcimi obličkami nemusel nikdy zažiť dialýzu, lebo už vo včasnom štádiu ochorenia mu bude vytvorený nový orgán z jeho vlastných buniek, ktorý mu vydrží celý život, pri ktorom nebude musieť brať lieky na potlačenie imunity, ktorý mu bude slúžiť presne tak ako jeho vlastný – veď aj bude.

Áno, je pravda, že k takémuto pokroku sa dopracujeme najskôr tak za desať rokov i viac. Ale je to najväčšia šanca pre všetkých ľudí čakajúcich na transplantáciu. Aj pre tých, ktorí by sa inak nikdy nedočkali. Aj pre tých, ktorí nemôžu byť transplantovaní pre infekčné ochorenie či inú kontraindikáciu. A hlavne pre tých, ktorých zdravotný stav je natoľko vážny, že žiadna náhradná liečba pred transplantáciou ich nedokáže zachrániť a oni sú prakticky odsúdení na smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tridsiatimi rokmi by som s týmto ochorením v tomto štádiu už nežila. Dnes mám šťastie, že som úspešne trans­plantovaná (zatiaľ, takto formulovať sa to dá až po roku), no o tridsať rokov už možno budem mať v tele novú obličku, vlastnú.

Možno o taký čas budú nové obličky, náhradné za tie nefunkčné, ale aj všetky ostatné, životne dôležité orgány, bez ktorých nedokáže človek prežiť, tak dostupné ako napríklad jablká...

slavomirabakosova.blog.sme.sk

Autor: Slavomira Bakošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 910
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 950
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 709
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 886
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 885
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 674
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 377
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 154
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu