BRATISLAVA. Európska komisia dala znova najavo, že sa jej nepáči, ako prebieha zákazka na dodávateľa mýtneho systému.
Ide o zákazku, ktorá bude stáť štát minimálne 20 miliárd korún a v ktorej výberová komisia riadená ľuďmi z ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti vyhodila všetkých uchádzačov, ktorí ponúkali nižšiu cenu ako posledný účastník tendra.
Prvý raz sa na výber dodávateľa mýta Brusel oficiálne pýtal pred pol rokom. Jeho výhrady boli v porovnaní s terajškom jemné. Šlo o to, že výberová komisia žiadala od jedného zo súťažiacich vopred slovenskú certifikáciu na časť mýtnej technológie, pričom to nebolo potrebné. Túto chybu si slovenská strana uznala a napravila.
Text druhého listu slovenské orgány taja, no väčšina jeho obsahu z kuloárov komisie prenikla. „Dostali sme list od eurokomisie. Nie je to však žiadosť o začatie konania vo veci mýta, ale len žiadosť o dodatočné informácie a vysvetlenia, ktoré sa týkajú súťaže o elektronické mýto,“ povedala hovorkyňa Stáleho zastúpenia Slovenska v Bruseli Zuzana Dutková.
Berú to vážne
Obsah listu priblížili denníku SME tri od seba nezávislé zdroje. Každý z nich má záujem na tom, aby sa vývoj tendra zmenil. No v prospech ich dôveryhodnosti hovorí, že ak by poskytli nepresné informácie, slovenské orgány by ich mohli jednoducho vyvrátiť. Stačilo by im zverejniť obsah oficiálnej korešpondencie s Bruselom.
Podnet na šetrenie dalo Bruselu taliansko-rakúske konzorcium Slovakpass, ktoré ponúklo v súťaži najnižšiu cenu. Stažovatelia komisiu presviedčali, že slovenské orgány zvýhodnili konzorcium francúzskej firmy SanToll a slovenskej firmy Ibertax, pretože voči nej nepostupovali rovnako tvrdo ako voči vyhodeným účastníkom.
Oficiálne Slovakpass aktuálnu situáciu nekomentuje, zhovorčivejší boli zástupcovia rakúskeho Kapschu. Aj táto firma ponúkla nižšiu cenu ako SanToll/Ibertax a tiež ju výberová komisia vyhodila. „Aj my máme informácie o podobných výhradách komisie,“ potvrdila kuloárne správy hovorkyňa Kapschu Silvia Košťálová. To, že sa eurokomisia zaoberala výhradami Slovakpassu, podľa nej znamená, že „sťažnosť považuje za opodstatnenú“.
Najlacnejšia ponuka v tendri na mýto pritom bola zhruba 19 miliárd korún, teda skoro o sedem menej, ako ponúkol SanToll a Ibertax.
Stanovisko ministerstva dopravy sa nám krátko pred Vianocami ani včera získať nepodarilo. Hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík mobil zdvihol. Na niekoľko rôznych otázok odpovedal rovnako: „Nevyjadrujeme sa k tendru, kým nebude uzatvorený.“ Preto sme sa nedozvedeli ani to, či pre prípadné výhrady eurokomisie diaľničná spoločnosť vyhlásenie víťaza oddiali.
Riziko sankcií
Po schválení kontroverznej novely zákona o verejnom obstarávaní už diaľničnej spoločnosti prakticky nič nestojí v ceste, aby SanToll vyhlásila za víťaza. Vyradené konzorciá nemôžu podávať k tendru námietky rovnakého charakteru.
Eurokomisia mala v liste poukázať aj na sporný zákon o verejnom obstarávaní, ktorý prakticky zamedzil dotknutým účastníkom tendra podávať námietky na Úrad pre verejné obstarávanie. Brusel nemá právo zrušiť tender.
Ak nejakú inú námietku podajú, musia za ňu zaplatiť kauciu 20 miliónov korún. Keď s ňou neuspejú, peniaze späť nedostanú. Doteraz ani raz neuspeli. Okrem toho námietky už nemajú odkladný účinok na priebeh súťaže, nemôžu teda odďaľovať prípadné vyhlásenie výsledku. Eurokomisia sa podľa neoficiálnych informácii má pýtať aj na túto spornú novelu.
Keby eurokomisia napokon rozhodla, že výhrady Slovakpassu sú oprávnené a že Slovensko porušilo pravidlá únie o verejnom obstarávaní, hrozili by nám stámiliónové sankcie. Traja dotknutí účastníci tendra by si mohli nárokovať náhradu škody v podobe ušlého zisku alebo nákladov, ktoré na súťaž vynaložili. „V prvom prípade by išlo o miliardy, v druhom o stovky miliónov korún,“ povedala Košťálová.
Mýtny tender
- zákazka nebude lacnejšia ako 20 miliárd korún (660 mil. eur)
- od leta tender stojí pre námietky vyradených súťažiacich
- vláda pre tento tender nechala zmeniť zákon o verejnom obstarávaní
SanToll – Ibertax
SanToll je francúzska firma, ktorá má skúsenosti s mýtom
Ibertax – neznáma firma, ktorej vzniku pomáhali ľudia z J&T
Siemens – potvrdil, že sa na zákazke chce významne podieľať, hoci oficiálne nesúťaží