BRATISLAVA. Ľubovník sa nesmie kombinovať s antidepresívami, acylpirín škodí žalúdku a ginko zhoršuje problémy s pečeňou. Pacientovi by to mal vedieť povedať každý lekárnik.
Denník SME si rady lekárnikov telefonicky overil v desiatich lekárňach - troch v Bratislave a po jednej až dvoch v každom krajskom meste. Výsledok nepresvedčil.
Pokojne si dajte
„Čaj sa môže kombinovať s liekmi. Ľubovník pôsobí upokojujúco a antidepresívne,“ povedala lekárnička z lekárne Vita v Trnave, hoci sme ju upozornili, že užívame antidepresíva. Práve pre antidepresívne účinky je kombinácia ľubovníka s podobným typom liekov nebezpečná.
Podobne však reagovala aj lekárnička z lekárne Alexia v Nitre, váhali len v bratislavskej lekárni Libra. „Možno slabý odvar, ale ľubovník nie je vhodné kombinovať s liekmi na depresiu,“ upozornila lekárnička.
V prípade acylpirínového „chytáku“ radili lekárnici skôr správne, ale až potom, ako sme ich niekoľkokrát upozornili na žalúdočné problémy. „Mávate problémy so žalúdkom? Ale trikrát denne jednu tabletku po jedle si môžete dať,“ povedala lekárnička z lekárne Rendez v Bratislave. V inej lekárni v Nitre nám tvrdili, že acylpirín neškodí, len stiahne horúčku.
V lekárňach Mandragora i v Eurolekárni v Žiline nás zase presviedčali, že ginko nemá vedľajšie účinky a je úplne neškodné, aj keď sme chceli vyslovene vedieť, za akých podmienok môže spôsobiť problémy.
„Na ginku nemá čo uškodiť. Pokojne sa dá užívať dva-tri mesiace,“ povedala lekárnička z Eurolekárne. Možné vykrvácanie v prípade problémov s riedkou krvou nespomenula.
Chyba sa ťažko dokazuje
Na Slovensku sa ľudia na nesprávne rady lekárnikov sťažujú zriedka. Lekárnik Gabriel Vass z Nových Zámkov hovorí, že pacienti chyby nevedia dokázať. „Je to jeden z dôvodov. Ľudia si navyše myslia, že to bola ich chyba. No väčšina lekárnikov si dáva pozor na to, čo odporučí.“
Nesprávna rada môže stáť lekárnika prinajmenšom pokutu. Jeden z vážnejších trestov dostala lekáreň pred dvoma rokmi. „Na základe sťažnosti sme zistili, že chybil lekárnik. Lekáreň dostala 70-tisícovú pokutu a na dva týždne zastavenie prevádzky,“ hovorí Milan Michalič, hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Súdny lekár Norbert Moravanský je presvedčený, že závažných prípadov pochybení je len mizivé percento - na to, aké množstvo liekov ľudia užívajú. „V spoločnosti je už dávnejšie viditeľný trend, keď je na každý problém nejaká tabletka. Ľudia užívajú čoraz viac rôznych liekov bez rozmyslu.“
Chybujú aj samotní pacienti. Málokedy sa zdôveria lekárovi či lekárnikovi, aké iné lieky užívajú. Za komplikácie si potom pacient môže a zodpovedá sám. „Osobne si nemyslím, že je až také ľahké odísť z tohto sveta za pomoci náhodnej kombinácie liekov,“ povedal Moravanský.
Nesťažujeme sa
Štátny ústav pre kontrolu liečiv ročne zaznamená desiatky sťažností na postup lekárnikov. Štatistiky počtu pochybení pri výdaji liekov sa nevedú. V Česku zistia tisícky chýb.
Slovenská lekárnická komora sa podľa jej hovorcu Petra Stanka chystá sledovať takéto pochybenia. Zatiaľ vie povedať, že lekárnici napríklad vydávajú väčšie množstvo balení, ako je na predpise, či naraz dva lieky, ktoré sa nesmú kombinovať.
Problémy bývajú aj pri radách o dávkovaní. Zahraničné štatistiky ukazujú, že až pätina hospitalizácií súvisí s nesprávnym užívaním liekov.
Ministerstvo zdravotníctva si myslí, že by pomohli liekové knižky, kde by boli zaznačené všetky lieky pacienta a ich presné dávkovanie.
„Pre všeobecný odpor, najmä lekárov a lekárnikov, ktorí argumentovali administratívnou náročnosťou, sa liekové knižky nezaviedli plošne. Je v kompetencii zdravotných poisťovní rozhodnúť, ktorým pacientom takúto knižku vydajú,“ vysvetľuje jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Knižku dnes majú len pacienti s viacerými chorobami.
Ľudí trápia kostičky a staré kazy
Na pohotovostiach je cez vianočné sviatky plno. Niektorí pacienti zamieria pre istotu rovno do nemocnice.
BRATISLAVA. Zaseknuté rybie kosti v hrdle, tráviace ťažkosti z vianočného prejedania, úrazy pyrotechnikou. Hoci cez sviatky často pred lekárom ľudia uprednostnia rovno cestu do lekárne, v niektorých prípadoch sa nemocnici vyhnúť nedá.
Obdobie Vianoc a Nového roka je najťažšou skúškou najmä pre pohotovosti. „Ambulancie sú zatvorené aj v období medzi sviatkami. Ľudia nemajú kam ísť, tak prídu k nám,“ hovorí Gabriela Černová z pohotovosti pre dospelých v Novákoch.
Okrem zabehnutých rybacích kostí riešia najmä problémy so žlčníkom, podráždeným z množstva a kombinácie jedál. Časté sú podľa Černovej aj problémy s chrbticou, srdcom a tlakom.
Deti trápia podľa Ľudmily Čičkovej z detskej pohotovosti v Považskej Bystric najmä nádchy, angíny a zápaly priedušiek. Často sa k tomu pridávajú aj hnačky a zvracanie. Staršie deti zasa na Silvestra vozia s otravou alkoholom.
Lekárka Barbora Desatová z bratislavskej nemocnice na Antolskej hovorí, že na Nový rok býva živšie najmä na ARO a traumatológii. Lekári tam dávajú dokopy „odborníkov“ na ohňostroje a domáce výbušniny.
Skúsenosť Desatovej z Bratislavy ukazuje, že pacienti často pohotovosť obchádzajú, a prídu hneď na centrálny príjem do nemocnice - pre istotu, aby si ušetrili cestu.
„Slováci sú veľmi citliví na svoje zdravie, prídu hneď s každou maličkosťou,“ hovorí lekárka. Zažila však aj viacero pacientov, ktorí návštevu lekára odkladali tak dlho, až bolo neskoro.
Sviatky často zobúdzajú aj staré zubné problémy. „Prevažne prídu s polročnými zubnými kazmi, ktoré začali bolieť práve cez sviatky,“ hovorí zubár z dunajskostredskej pohotovosti Ján Tóth.
(jkr, mk)
Nebezpečné kombinácie
Ľubovník bodkovaný a antidepresíva.
Acylpirín pri žalúdočných problémoch.
Ginko pri problémoch s pečeňou.
Vass: Autorita lekárnikov sa stratila
Lieky nemajú byťiba biznis, ľudia potrebujú kvalifikovanú radu,hovorí dlhoročný lekárnik GABRIEL VASS. Dobrý lekárnik tiež vie, kedy má poslať pacienta k lekárovi.
Dá sa na lekárnika a jeho rady spoľahnúť?
„Určite. Preto existuje celoživotné vzdelávania lekárnikov, aby vedeli poradiť dobre a spoľahlivo.“
Čo hovoríte na náš miniprieskum – lekárnici často nedokázali správne poradiť?
„Prekvapil ma. Lekárnici sú zjavne rôzni, ukazuje sa, či im na správnej rade záleží, alebo robia len to, za čo sú platení. Napríklad o ľubovníku sa popísalo už veľa, dokonca nedávno prišla informácia aj zo Štátneho ústavu kontroly liečiv, že sa nesmie kombinovať s antidepresívami. O účinkoch acylpirínu sa učí v škole, to musí ovládať každý erudovaný lekárnik a mal by na to pacienta upozorniť.“
Je lekárnik zodpovedný za radu pacientovi, ak mu ten sám nepovie o svojich ďalších liekoch?
„Iniciatíva má prísť od pacienta, lekárnik mu musí pomôcť. Na to sú v lekárňach najnovšie oddelené diskrétne zóny, kam v prípade záujmu zavolá lekárnik pacienta a poradí mu. No kvalitné lekárne považujú za bežné opýtať sa pacienta, či lieky pozná a či o nich nechce vedieť viac.“
Keď sa pozriete na povolanie lekárnika pred desiatimi rokmi a dnes, čo sa zmenilo vo vzťahu k pacientovi?
„Zmenilo sa veľa. Určite sa zvýšila kvalita služieb lekární. Na druhej strane autorita, ktorú lekárnici mali kedysi, sa vytratila. Príčinou sú najmä sieťové lekárne, ktoré vniesli do lekárnictva komercializmus. Po revolúcii mohli mať lekáreň len farmaceuti, dnes vlastní lekáreň kadekto.“
Lekární u nás neustále pribúda. Neznižuje sa tým ich kvalita?
„Lekárnikov je nedostatok, práve preto, že vzniká také množstvo lekární a všade potrebujú aspoň jedného zodpovedného farmaceuta. Lekárnici odchádzajú z menších rodinných lekární do veľkých sieťových pre plat. Na druhej strane poznám veľa prípadov, keď odišli do komerčnej lekárne, no čoskoro sa vrátili, lebo ich nútili robiť veci, ktoré sa lekárnikovi bridia - napríklad vydávať lieky na predpis bez receptu. Preto sa v komerčných lekárňach tak často menia zamestnanci.“
Smerujú ľudia cez sviatky častejšie rovno do lekárne bez návštevy lekára?
„Cez sviatky chodí oveľa viac ľudí po radu do lekárne. Keď vidím toho človeka, obyčajne viem zvážiť, či potrebuje lekársku pomoc alebo mu viem pomôcť ja. Vždy ho upozorním, že ak by problémy pretrvali, musí ísť k lekárovi. Mnohokrát ľudia prídu a pýtajú si 'svoj' liek. Nie vždy im pomôže - vtedy poradíme my.“
(mk)