Keď sa ukáže, že akcie sú výnosnejšie, treba z titulov na burze vybrať firmu s najlepšími podnikateľskými vyhliadkami do budúcnosti a kúpiť jej akcie. Potom počkať, kým jej kurz stúpne. Napokon vychytiť okamih na predaj akcií - a následne sa tešiť zo zisku, teda z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou.
V posledných dňoch sa k slovu začali hlásiť burzoví analytici, podčiarkujúci, že práve teraz - po etape gigantických kurzových strát - treba presedlať zo štátnych obligácií znovu na akcie. Inak povedané, akcie sa medzičasom prepadli do takej hlbokej diery, že očakávané kurzové zisky sú vyššie než bezpečné zúročenie štátnych dlhopisov. Toto je jasným znamením pre uvážlivú zmenu investičného kurzu v prospech obchodovania s akciami.
V prospech burzových optimistov vraví ďalší signál: najväčšiu vlnu predaja účastín máme podľa všetkého za sebou. Navrch teda začínajú mať kupci, čo znamená, že sa bude zvyšovať dopyt, teda aj akciové kurzy.
K tomuto sa pridružujú aj „tvrdé“ ekonomické fakty: americká centrálna banka znížila nedávno po štvrtý raz v tomto roku kľúčové úrokové sadzby. Pokles úrokov má za následok rast príťažlivosti akcií a pokles atraktivity štátnych obligácií. Keď centrálna banka siahne po tomto opatrení štyrikrát za pomerne krátky čas, musí sa to pozitívne odraziť na kurzoch akcií - či už to pesimisticky naladení burziáni chcú alebo nie.
Navyše, podnikové prognózy vývoja firemného zisku nie sú až také chmúrne, ako tomu bolo pred mesiacom či dvoma. Príkladom pozitívneho prekvapenia burzových augurov je mediálny koncern Walt Disney, ktorý pred niekoľkými dňami prezentoval znamenité výsledky hospodárenia a excelentné vyhliadky do budúcnosti.
V číslach: hlavný ukazovateľ „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index približne 5500 amerických infotechnologických akcií) sa začiatkom apríla zrútil na niekoľkoročné minimum tesne nad hranicou 1600 bodov. Odtiaľ sa v druhej polovici tohto mesiaca vyšplhal nad psychologicky dôležitú úroveň 2000 bodov. Dominantný barometer „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa koncom marca prepadol na niekoľkoročné minimum bezprostredne pod hranicu 9400 bodov. V druhej polovici apríla sa už prehupol cez úroveň 10 500 bodov.
Starí burzoví harcovníci však varujú pred priveľkým nadšením. Rátajú s tým, že toto oživenie potrvá nanajvýš do leta. Predpokladajú, že v júni až auguste dôjde k opätovnému testovaniu spomínaných negatívnych rekordov. Pravda, pokiaľ sa na obzore nezjavia nové, nepredvídateľné informácie, ktoré zo súčasných prognóz a kalkulácií spravia príslovečné makulatúry.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov