
„Ide sa narodiť slobodný štát. Bude sa volať Baskicko,“ píše sa na billboarde jednej z nacionalistických baskických politických strán - Euskal Herritarok. FOTO - TASR/AP
Hoci sa voličom každodenne predstavujú štyri strany, zraky baskických voličov priťahujú najviac dvaja kandidáti. Súčasný lehendakari (baskický prezident) Juan José Ibarretxe, ktorý sa snaží znovu získať svoje kreslo, a bývalý španielsky minister vnútra Jaimé Mayor Oreja. Tomu dôveruje španielsky premiér José María Aznar a jeho vládnuca Ľudová strana (Partido Popular - PP).
Ibarretxe predstavuje nacionalizmus, sprevádzaný nezávislosťou bohatého regiónu. Mayor Oreja zosobňuje odkaz demokratizácie a slobody Baskicka v rámci Španielska. Obaja si ale prostredníctvom médií nadávajú do takej miery, že už teraz sa mnohí komentátori pýtajú, ako budú po 13. máji politickí rivali spolunažívať. Príhovory sú v niektorých prípadoch také vulgárne, že azda i na Slovensku by už oboch čakalo predvolanie na súd za urážku na cti. V Baskicku, kde sa násilie pomaly začlenilo do každodenného života spoločnosti, však nikto na takéto prostriedky zatiaľ nemyslí.
Už v sobotu sa v baskickom San Sebastiane filozof Fernando Savater dotkol radikálnych bojovníkov za nezávislosť, keď ich označil za „ideologických príbuzných totalitného, xenofóbneho a rasistického režimu, ktorý vyústil do bombardovania Guerniky.“
Do predvolebného ringu tak začlenil jednu z najtragickejších udalostí španielskej občianskej vojny, počas ktorej nemecké lietadlá zbombardovali túto historickú baskickú obec. Útok sa stal počas diktatúry generála Francisca Franca symbolom útlaku a téma inšpirovala slávneho maliara Pabla Picassa.
Históriu však využila i druhá strana predvolebnej barikády. Ibarretxe totiž vládu v Madride požiadal, aby sa „baskickému národu za bombardovanie Guerniky ospravedlnila.“ Inak povedané, brutálny masaker spred polstoročia spojil s demokraticky zvolenou vládou.
Medzi jedným a druhým extrémom sa objavila i jedna dobrá správa. Teroristická skupina ETA bojujúca za nezávislosť Baskicka, ktorá počas uplynulých 16 mesiacov zavraždila 29 ľudí, zatiaľ neútočí. „Ak ale vyhrá PP a Mayor Oreja sa stane prezidentom, ETA sa vráti a bude konať,“ povedal šéf Baskickej nacionalistickej strany (PNV) Javier Arzalluz. Tým opäť zdôraznil, že násilie a strach sú v predvolebnom slovníku.
Aktívni sú však mladíci z ulice - kale borroka (pouličné násilie). Tí už stihli intelektuálov požiadať, „aby okamžite z Baskicka vypadli“. Podpálili niekoľko áut a napadli tri pizzerie, patriace do siete istej medzinárodnej spoločnosti.
Nadchádzajúce voľby by mohli podľa niektorých médií predstavovať príchod nie nacionalistickej moci. Stalo by sa to prvýkrát od roku 1979, keď Baskicko získalo autonómiu. Prieskumy verejnej mienky sa síce zhodujú v tom, že nacionalisti z PNV by sa mohli stať najvolenejšou stranou, no v parlamente by ich mohli prehlasovať PP a socialisti.
JURAJ TOMAGA