WASHINGTON, BRATISLAVA. Bolo to ako v špionážnom filme. Mladý novinár Bob Woodward z denníka Washington Post musel vyjsť zo svojho apartmánu zadnou uličkou a cestou vystriedať dva taxíky. S Markom Feltom sa stretával v hlbokej noci v prázdnej podzemnej garáži na okraji jedného z miest vo Virgínii. Práve na tomto mieste rozprával druhý najvýznamnejší muž vtedajšej FBI mladému reportérovi, ako vysoko až siaha aféra Watergate.
Keď tieto informácie o pozadí nelegálnych odpočúvaní demokratickej strany v roku 1972 Washington Post zverejnil, pre amerického prezidenta Richarda Nixona to bol začiatok konca. Pod ťarchou dôkazov ako prvý americký prezident v roku 1974 odstúpil z úradu.
Mark Felt (na snímke ČTK/AP), tajný informátor denníka Washington Post, vo štvrtok vo veku 95 rokov zomrel. Americké médiá ho označili za „najslávnejší anonymný zdroj v dejinách Spojených štátov“. Nebyť jeho, aféra Watergate nemusela mať fatálny vplyv na Nixona.
Heslo kvetináč
Dlhoročný zástupca riaditeľa amerického vyšetrovacieho úradu FBI Mark Felt spoznal Boba Woodwarda, vtedy ešte námorníka, náhodou v hale Bieleho domu. Obaja sa spriatelili. Felt sa stal Woodwardovým mentorom aj počas jeho novinárskych začiatkov.
Keď sa začali vyšetrovať nelegálne odpočúvania demokratov, málokto by povedal, že v prípade je namočený aj samotný prezident. Mark Felt mal prístup k tajným informáciám. A rozhodol sa oboznámiť nimi verejnosť.
Kedže Felt v obave pred prezradením dvojakej identity odmietal s Woodwardom komunikovať cez telefón, obaja si vytvorili tajný systém dohadovania stretnutí. Ak chcel hovoriť Woodward s Feltom, na svojom balkóne premiestnil kvetináč s červenou zástavou. Agent mu naopak čas stretnutia písal na dvadsiatu stranu denníka New York Times, ktorý dostával novinár každé ráno pred dvere.
Hlboké hrdlo
Washington Post neskôr označoval tajný zdroj prezývkou Deep Throat (hlboké hrdlo), ktorú si vypožičal od vtedy známeho pornofilmu. Jeho identita bola v časoch aféry jednou z najdiskutovanejších tém.
Ako záhadný informátor sa pritom spomínal aj Felt. Ten však všetky obvinenia presvedčivo odmietal. „Nixon päťkrát nariadil, aby Felta vyhodili, no vtedajší šéf FBI to nikdy nespravil, lebo veril v jeho nevinu,“ napísal včera denník Washington Post.
Identita informátora ostala vyše 30 rokov záhadou, až kým 92-ročný Felt sám nevyšiel s pravdou von.
Aféra Watergate
V roku 1972 chytila polícia mužov, ktorí v sídle demokratov chceli natiahnuť odpočúvacie zariadenia.
Americké média neskôr zistili, že v prípade sú zapletení ľudia okolo prezidenta Nixona.
Prezident po začatí jeho odvolávania nakoniec v roku 1974 sám odstúpil.