BRATISLAVA. Ak zháňate eurobalíček, môže sa stať, že nebudete úspešní. Drvivá väčšina z 1,2 milióna balíčkov, v ktorých sú slovenské euromince v hodnote 500 korún, sa už rozpredala. Aj preto musela Národná banka Slovenska s kremnickou mincovňou dohodnúť výrobu asi tristotisíc nových eurobalíčkov.
Slovenská pošta už balíčky predala všetky. Nejaké sú ešte v bankách, ale nie veľa. Slovenská sporiteľňa napríklad už balíky nemá, v Tatra banke je ich ešte okolo 3-tisíc. Dodatočná 300-tisícová razba už nepôjde na poštu, ale len do bánk. Balíčky sa dajú kúpiť ešte aj v Národnej banke.
Eurá začnú s korunami
Mnohí ľudia majú obavu, že ak sa nedostanú aspoň k jednému eurobalíčku, budú mať na začiatku januára problém. Znepokojení sú najmä starší ľudia na dedinách, kde napríklad nie sú pobočky bánk či bankomaty, nebudú si tak môcť zmeniť koruny za eurá. To sú však zbytočné obavy. Hoci od januára bude oficiálnou menou na Slovensku už euro, ešte niekoľko dní sa budú používať aj koruny.
„Nie je žiaden dôvod, aby sa ľudia znepokojovali, ak v prvé januárové dni nebudú mať eurovú hotovosť. Prvých šestnásť dní budúceho roka totiž bude takzvaný duálny obeh, čo pre občanov znamená, že platiť môžu nielen v eurách, ale aj v slovenských korunách,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová. Týka sa to samozrejme aj nákupov v obchodoch. Do 16. januára vám obchody budú brať aj koruny, ale vydávať budú len v eurách.
Platí pritom jedna dôležitá podmienka, ktorá pri platení korunami zákazníkom čiastočne zviaže ruky. Keď budete za tovar platiť slovenskou bankovkou, ktorej hodnota štvornásobne prevyšuje hodnotu nákupu, obchodník môže podľa zákona platbu odmietnuť. Znamená to, že za 200-korunový nákup tisíckou už nezaplatíte, ak sa obchodník nad vami „nezľutuje“. Je to preto, aby si ľudia nerobili z obchodov zmenárne. Obchody totiž budú potrebovať eurá, keďže korunami vydávať nemôžu. Viaceré hypermarkety už oznámili, že podmienku o korunovom štvornásobku budú striktne dodržiavať.
Staré a nové šeky
Duálny obeh, teda súbežné platenie eurami a korunami platí aj napríklad na pošte, ale s výnimkou, ktorá môže ľuďom trocha skomplikovať život. A to najmä, ak budú mať ešte rôzne staré šeky z tohto roka, ktoré nestihli zaplatiť. Dôvod? „Žiaden elektronický ani papierový platobný doklad nemôže byť od budúceho roka vystavený v korunách, ale len v eurách,“ vysvetľuje vládny splnomocnenec pre euro Igor Barát. V takomto prípade musia ľudia vypísať nový šek, v ktorom slovenskú sumu prepočítajú na eurá. Za správnosť prepočtu je podľa hovorcu Slovenskej pošty Juraja Danielisa „zodpovedný zákazník“. Podobne je to aj s platbami v bankách. Platiť sa bude dať v korunách, ale doklady musia byť vypísané v eurách.
Zbytočnému prepočítavaniu sa dá vyhnúť jednoducho tak, že šek zaplatíte ešte tento rok. Viaceré firmy, ktoré od ľudí pravidelne mesačne inkasujú platby za svoje služby, poslali už klientom listy s návrhom, že svoje faktúry môžu zaplatiť dopredu tento rok. Napríklad Západoslovenská energetika. Tá pre istotu pribalila aj prázdny eurošek pre tých, ktorí si platbu nechajú až na budúci mesiac.
Euro v peňaženke
Hoci väčšina balíčkov sa už rozpredala, ešte je šanca, že sa vám nejaký ujde. Národná banka si v Kremnici objednala ďalších 300-tisíc kusov.
Ak sa vám balíček získať nepodarí, nič sa nedeje, do 16. januára sa bude dať platiť ešte aj korunami.
Za nákup v obchode môžete do 16. januára zaplatiť slovenskou bankovkou, ktorej hodnota nie je vyššia ako štvornásobok hodnoty nákupu.
Od 17. januára sa dá platiť už len eurami, koruna končí.
Komerčné banky vymieňajú slovenské bankovky za eurá celý budúci rok, mince pol roka.
Národná banka bude meniť bankovky bez časového obmedzenia, mince do konca roku 2013.
Banky začnú s eurom na pol plynu
Od 1. do 4. januára budú banky poskytovaťlen obmedzené služby. Napríklad budú meniť koruny za eurá. Bankové prevody sa budú dať robiťaž od 5. januára.
V prvých dňoch budúceho roka budú mať ľudia obmedzený prístup k službám bánk. Jediné, k čomu sa ľudia v bankách dostanú, sú zmenárenské služby – výmeny korún za eurá a vklady peňazí na účty či vkladné knižky.
Platiť sa bude dať bankovými kartami a fungovať budú aj bankomaty. Eurá sa z nich budú dať vyberať približne už od 1. januára, asi od druhej hodiny v noci.
Pobočky bánk budú 1. januára otvorené minimálne od 10.00 do 14.00. Platí to aj pre víkend 3. a 4. januára. „To je minimálny štandard, no banky tvrdia, že budú mať otvorené dlhšie,“ povedal šéf Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský. V piatok 2. januára je bežný pracovný deň. Banky otvoria ako po iné bežné dni.
Prvé štyri januárové dni sa v bankách nebudú dať robiť žiadne prevody. Ak niekto aj urobí prevod v banke alebo pošle platbu internetom, odíde mu až v pondelok 5. januára. Z účtov, bankomatov a vkladných knižiek si budú môcť ľudia vybrať len sumy, ktoré tam mali do 31. decembra. To, čo vložia po 1. januári, si budú môcť vybrať až 5. januára.
Za výmenu korún za eurá ľudia platiť nebudú. Dočasne. Koruny môžu v komerčných bankách bezplatne meniť do polovice a bankovky až do konca budúceho roka. Ak ľudia náhodou aj po tomto termíne nájdu doma nejaké slovenské koruny, nič sa nedeje. Národná banka mení korunové mince za eurá do konca roka 2013, bankovky vymieňa neobmedzene.
(ľja)
Čoho sa na začiatku januára dočkáte v komerčných bankách
Od 1. do 4. januára budú poskytovať služby v obmedzenom rozsahu.
Banky budú meniť predovšetkým koruny za eurá, prijímať vklady na účty a vkladné knižky.
Zhruba od druhej hodiny v noci 1. januára bankomaty začnú chrliť eurá.
Bude sa dať platiť platobnými kartami.
Klienti budú mať prístup do bezpečnostných schránok a budú môcť blokovať účty pri strate dokladov či blokovať karty, ak ich stratia.
Počas prvých voľných januárových dní (1., 3. a 4. januára) budú pobočky otvorené minimálne od 10.00 do 14.00 hodiny.
Z bánk si budete môcť vybrať len sumy, ktoré ste tam mali do 31. decembra. To, čo vložíte po 1. januári, si môžete vybrať až 5. januára.
Euromince
Slovensko
Jedno- aj dvojeurová minca majú na národnej strane rovnaký motív. Je ním dvojkríž na trojvrší, ktorý je štátnym znakom Slovenska. Pozadie kríža tvorí kompozícia štylizovaných skál. Na jednoeurovej minci je kríž aj s pozadím strieborný a okolo neho je zlatý lem, v ktorom je symbol Európskej únie - 12 hviezd. Na dvojeurovke je to naopak. Vpravo od kríža je nápis SLOVENSKO a vľavo rok zavedenia eura u nás, teda 2009. Na hrane mince je nápis SLOVENSKÁ REPUBLIKA.