BRATISLAVA. Premiér Fico sa bude dnes mať s bankmi o čo rozprávať. Ani predvianočné obdobie, keď ľudia vo väčšej miere nakupujú spotrebný tovar na pôžičku, nepresvedčilo banky, aby zlacnili úvery pre ľudí.
Banky argumentujú finančnou krízou, ktorá zvyšuje riziko, že by klienti požičané peniaze nemuseli v budúcnosti vrátiť. No úročenie vkladov s viazanosťou na šesť až dvanásť mesiacov už znižovať začali.
Na kozmetickú úpravu sa zatiaľ odhodlala iba Slovenská sporiteľňa. Od pondelka znižuje úročenie spotrebných úverov nad 50tisíc korún o 0,35 percentuálneho bodu. Najnižšia sadzba sa tak dostala na úroveň 9,80 percenta, no najvyššia je stále nad úrovňou 16 percent.
Podobne vysoké úročenie spotrebných úverov je aj v iných bankách. No zlacňovať sa ich nechystajú.
ČSOB a Tatra banka uviedli, že budú v krátkom čase znižovať úročenie hypotekárnych úverov. Dexia banka momentálne v akcii na hypotéku sľubuje odpustenie poplatkov za poskytnutie úveru a možnosť vyhrať odpustenie úrokov z úveru.
„Čo sa týka hypoték, predpokladám, že v dohľadnom čase poklesnú najmä úrokové sadzby fixované na jeden rok,“ povedal hlavný ekonóm VÚB Zdenko Štefanides.
Ak by banky chceli, priestor na lacnejšie úvery by našli
Úročenie spotrebných úverov sa dlhodobo pohybuje v priemere okolo 12 až 14 percent.
„Priestor na zníženie úrokov je pri týchto úveroch významný. Viem si predstaviť, že by banky bez toho, aby sa ich to výraznejšie dotklo, mohli znížiť úroky o jeden percentuálny bod,“ vraví analytik Symsite Research Vladimír Dohnal.
Kým znižovanie úročenia vkladov banky vysvetľujú poklesom základnej úrokovej sadzby centrálnej banky v eurozóne na 2,5 percenta, pri úveroch ide táto argumentácia do úzadia.
V dôsledku toho zlacneli peniaze aj na medzibankovom trhu. Kým pred dvoma mesiacmi si ročné peniaze banky medzi sebou ukladali za 4,8 percenta, v súčasnosti je to len 3,5 percenta.
Niektoré banky už stihli tento pokles premietnuť do úročenia vkladov občanov. Úrok rovný aspoň štyrom percentám na ročnom termínovanom vklade už nezískate v Slovenskej sporiteľni, Tatra banke, ani OTP Banke. Zmenu úrokov s platnosťou od dnešného dňa avizovala aj ČSOB.
Niektoré banky sa snažia prilákať posledné korunové úspory pred zavedením eura tak, že dvihli úročenie vkladov s viazanosťou do troch mesiacov.
Spotrebné úvery stáli rovnako aj pred rokom
Porovnali sme, za aký úrok by banky požičali modelovému klientovi 30tisíc korún pred rokom a dnes. Ide o bezúčelový úver bez zabezpečenia a klient ho chce splácať jeden rok. Z porovnania vyplynulo, že spotrebné úvery medziročne nezlacneli. Niekoľko bánk by dalo klientovi dokonca podstatne vyšší úrok ako pred koncom minulého roka.
V niektorých bankách by náš klient síce dostal rovnakú úrokovú sadzbu ako vlani, no keďže v priebehu roka sa zvýšili poplatky, úver by preplatil teraz viac. Celkové náklady na pôžičku sa tak zvýšili.
Banky sa netaja tým, že so zlacňovaním úverov nemôžu rátať ani podnikatelia. Aj keď zdôrazňujú, že veľkým klientom stanovujú individuálne sadzby.
Slovenská sporiteľňa znižuje úročenie kontokorentného úveru v eurách a dolároch. VÚB banka koncom minulého týždňa znížila úročenie úverov pre malých podnikateľov o 0,75 percenta.
OTP Banka uviedla, že väčšina úverov pre podnikateľov je úročená podľa referenčných úrokových sadzieb BRIBOR či EURIBOR a menia sa podľa ich vývoja.