BRATISLAVA. Spoločnosti, ktoré poskytujú rýchle peniaze a krátkodobé úvery, si účtujú rôzne vysoké penále za nedodržanie splátok.
Provident Financial na svojej internetovej stránke radí, že ak sa klient dostane do finančných ťažkostí, v prvom rade by sa mal skontaktovať so spoločnosťou. „Následne zhodnotíme jeho situáciu a pokúsime sa spoločne nájsť riešenie,“ povedal Michal Dyttert, hovorca Provident Financial.
V prípade neskorých splátok má táto spoločnosť právo uložiť pokutu 205 korún (6,8 eura) za každý týždeň omeškania.
Každá spoločnosť si však účtuje iné penále v prípade nedodržania splátok. Ich výška by pritom mala byť jasne uvedená v zmluve.
Hlavne pri rýchlych pôžičkách by sa klient nemal uspokojiť so slovnými ubezpečeniami o bezproblémovom riešení nedodržania termínov splátok, ale mal by si skontrolovať, čo skutočne v zmluve podpisuje.
Finančné inštitúcie sa snažia vyhnúť tomu, že by klient neskôr úver nesplácal najmä preventívnym preverovaním jeho schopnosti splácať.
„V zásade platí, že banky ani splátkové spoločnosti neposkytnú úver ľuďom v zlej finančnej situácii,“ povedal Vladimír Dohnal, analytik Symsite Research.
Pred zlými životnými situáciami, akými sú strata zamestnania alebo dlhodobá práceneschopnosť, sa dá v niektorých spoločnostiach a najmä bankách chrániť poistením pôžičky.
Autor: bt