1. Dobre si zmapujte, kto a za akých podmienok vám môže požičať. Nepodpisujte zmluvu s prvou firmou, ktorej reklama vás osloví a ktorá je ochotná vám poskytnúť peniaze najrýchlejšie.
2.Vyžiadajte si všetky informácie o podmienkach získania a splácania pôžičky. Poskytovateľ úveru by vám mal predložiť návrh zmluvy, ak vám nie sú údaje jasné, vezmite si ju domov na preštudovanie.
3.Zaujímajte sa nielen o výšku splátky a úroku, ale tiež o to, či sa so splácaním počíta v mesačných, týždňových alebo dvojtýždňových intervaloch. Tiež o to, či je uvedený úrok na ročné alebo iné, kratšie obdobie.
4.Pamätajte na to, že dôležitejším údajom ako úrok je ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), pretože vypovedá o vašich celkových nákladoch spojených s úverom. Teda o tej sume, o ktorú sa vaša pôžička zvýši vrátane úroku, poplatkov za spracovanie zmluvy a vedenie úverového účtu .
5.Ak vám ponúknu odloženie začiatku splácania o niekoľko týždňov, ¶ pred tým, ako túto ponuku prijmete, zaujímajte sa, či a o koľko sa zvýšia splátky a celková suma, ktorú napokon za úver zaplatíte.
6.Kým si požičiate vyššiu sumu, zaujímajte sa aj o možnosť poistenia schopnosti splácať. Celkovú sumu za úver od spoločností, ktoré takéto poistenie poskytujú, poplatok za takéto poistenie príliš nezvýši a v prípade problémov so splácaním môže pomôcť.
7.Keď už si peniaze požičiate, bez ohľadu na to od akej firmy či jednotlivca, plaťte splátky načas. Keď začnete mať so splácaním predsa len problém, riešte ho ihneď. Kontaktujte banku, splátkovú spoločnosť alebo poskytovateľa rýchlej pôžičky a skúste spoločne nájsť riešenie. So sankciami za omeškanie totiž môže úver za niekoľko týždňov neuveriteľne stúpnuť.
Autor: den