Na splátky môžete v niektorých prípadoch nakúpiť tovar aj bez navýšenia. Problém tejto možnosti pomoci pri nedostatku hotovosti je v tom, že splátkový predaj sa ponúka pri kúpe elektroniky, spotrebičov, nábytku či techniky. Ak chcete svojim blízkym kúpiť knihy, oblečenie či hračky, pochodíte len, keď si úverovou kartou, ktorú vydala splátková spoločnosť, vyberiete peniaze a za tie nakúpite.
Drahšie, ale rýchlejšie
Pôžičky, ktoré poskytnú nebankové firmy až domov a do niekoľkých hodín, bez príliš veľkého preverovania schopnosti ich splácať, môžu byť najhorším riešením. Za desaťtisícový úver môžete zaplatiť aj o sedemtisíc korún navyše.
Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí ťažko získajú iný úver a preto sa k nim uchýlite, mali by ste sa pozorne zaujímať o to, na koľko pôžička po skončení jej splácania vyjde. Niektoré firmy v inzerátoch poskytujú neúplné informácie o úročení či celkových nákladoch a sankciách.
Keď vás zaujme nízka splátka, všimnite si, v akých intervaloch ju budete platiť. Pri týchto pôžičkách sa zvykne počítať s týždennou či dvojtýždňovou splátkou.
Bez úroku od známych
Ak si požičiate peniaze od rodiny či známeho a netrvá na úroku, vyjde vás to najlacnejšie. Aj keď sa hotovosť požičiava medzi známymi, mali by uzavrieť zmluvu.
Ak sa obe strany dohodnú, že pôžička bude bez poplatkov navyše, advokátka Daniela Ježová radí formulovať ju ako zmluvu o pôžičke, nie zmluvu o úvere. V zmluve o úvere by totiž mal byť uvedený úrok, v zmluve o pôžičke byť nemusí. V zmluve by malo byť uvedené, kto komu požičal a akú sumu, termín jej prevzatia a dátum splatnosti. Meškať so splácaním by ste nemali, ani keď v nej nie sú sankcie. Zákon pozná úrok z omeškania, ktorý si však veriteľ musí uplatniť na súde.
Autor: den