Európski lídri sa dohodli, že znížia emisie o dvadsať percent. Nemusí to stačiť.
Všetko bolo nakoniec jednoduchšie, ako sa čakalo. Lídri Európskej únie sa bez väčších problémov dohodli na presných pravidlách, ako znížia emisie skleníkových plynov.
Všetci boli spokojní
Taliansko a Poľsko hrozili ešte vo štvrtok vetom, ak klimatický balíček poškodí ich priemysel. Výhrady malo aj Nemecko, ktoré lobovalo za svoje automobilky, chemické fabriky a pracovné miesta.
Predsedajúcemu Nicolasovi Sarkozymu sa nakoniec bez väčších problémov podarilo dosiahnuť dohodu. „Je to celkom historické. Nenájdete žiaden iný kontinent na svete, ktorý si sám stanovil takéto záväzné ciele,“ povedal na záver summitu francúzsky prezident. Podľa neho by sa týmto programom mali inšpirovať aj Spojené štáty a ostatné hospodárske veľmoci.
Spokojné odchádzalo aj Slovensko a ďalšie nové členské krajiny. Získali úľavy, ktoré neohrozia ich priemysel a nemala by sa ani zdražovať elektrina pre spotrebiteľov.
Energetické spoločnosti budú mať do roku 2013 väčšinu povoleniek na vypúšťanie emisií zadarmo. Všetky si budú kupovať až od roku 2020.
Angela už nie je klimatická
Nemecká záujmy ubránila aj kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej sa podarilo dosiahnuť maximum. Aj ona tvrdí, že Európa potvrdila vedúcu úlohu vo svetovom boji proti klimatickým zmenám a že dohoda povzbudí novozvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, aby podobný „deal“ presadil aj doma.
Nemeckí Zelení ju však vzápätí napadli za to, že ustúpila tlaku priemyselnej lobby a vydali vyhlásenie, že ju už nemožno považovať za „klimatickú kancelárku“. Túto prezývku dostala pred dvoma rokmi počas summitu G8, kde tvrdo bojovala za zníženie emisií.
Oceliarne môžu špiniť
Dohodu kritizovali aj environmentálne organizácie z celej Európy. Prekáža im, že napríklad oceliarne budú môcť aj ďalej špiniť ovzdušie. „Považujeme to zlyhanie. Zastarané, energeticky náročné fabriky budú dostávať až 70 percent emisných povoleniek bezplatne,“ hovorí Pavol Široký z organizácie Za matku zem.
Európska únia sa už dávnejšie dohodla na čarovnej formulke troch dvadsiatok. Do roku 2020 chce znížiť emisie oxidu uhličitého o 20 percent.
O rovnaké číslo chce zvýšiť aj podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov - ako je vietor, slnko a voda. Vedci však poukazujú na to, že emisie treba znížiť aspoň o 40 percent, inak sa negatívnym vplyvom spojených s otepľovaním nevyhneme.
Na čom sa únia dohodla
Handlovanie politikov sa skončilo úspešne. Odklepli nové referendum v Írsku aj miliardovú pomoc ekonomike a krajinám z Východu.
1. Nové hlasovanie: Íri si do októbra 2009 zopakujú referendum o Lisabonskej zmluve. Lídri únie im na odplatu sľúbili, že splnia ich požiadavky. Dublin si ponechá svojho komisára, nebude ohrozená jeho neutralita a Brusel mu nebude zasahovať do daní a potratov.
2. Ekonomický balíček: Únia prijala podporný ekonomický balíček v hodnote 200 miliárd eur, čo predstavuje 1.5 percenta HDP bloku. Ide o podobný balíček, k akému pristúpili Američania, aby podporili domácu ekonomiku. „Bude to rozhodujúci príspevok k rýchlemu návratu európskej ekonomiky na cestu rastu a tvorenia pracovných miest,“ píše sa v záveroch summitu.
3. Rozlúčka s Parížom: Prezident Nicolas Sarkozy doviedol francúzske predsedníctvo do úspešného konca. Pôvodne sa očakávalo, že sa summit môže pretiahnuť až do soboty, alebo sa lídri budú musieť stretnúť ešte koncom roka. Jeho vzťahy s nemeckou kancelárkou sú však napäté a celkovo sa jeho predsedníctvo hodnotí ako priemerné. Kritiku si vyslúžil aj za postoj k Česku, kde čelil obvineniam, že im chce ukradnúť predsedníctvo.
4. Partnerstvo s Východom: Únia zintenzívni vzťahy s krajinami z z Východu. Lídri privítali iniciatívu Európskej komisie na špeciálne partnerstvo s Arménskom, Azerbajdžanom, Gruzínskom, Bieloruskom, Moldavskom a Ukrajinou. Jej súčasťou bude snaha o voľný obchod, zmiernenie vízového režimu a rozvoj energetickej a bezpečnostnej spolupráce. Pomoc dosiahne 1.5 miliardy eur do roku 2020.
(hud)
Autor: Brusel