Keď v marci 1968 na konferencii komunistov východoeurópskych krajín kritizovali Rumunov, že obnovili diplomatické vzťahy s Izraelom, pred Sovietmi hlavu nesklonil. Paul Niculescu Mizil, ktorý viedol rumunskú delegáciu, obvinil Moskvu, že používa „stalinistické taktiky“ a celá výprava odletela domov. Americký magazín Time to vtedy označil za najväčší rozpor v komunistickom tábore za posledných 20 rokov, keď sa Stalinovi vzoprela Titova Juhoslávia.
Práve Paul Niculescu Mizil, vtedy už 13. rok šéf propagandy a agitácie rumunského režimu, bol jedným zo strojcov zmeny vzťahov Rumunska a Sovietskeho zväzu. V roku 1968 sa to prejavilo najmä tým, že podporoval rumunské NIE invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Rodák z Bukurešti vyrastal v rodine radikálnych sociálnych demokratov. Aj pod vplyvom ich myšlienok vstúpil ako 22ročný mladík do Rumunskej komunistickej strany, ktorá o dva roky neskôr prevzala moc v krajine.
Na začiatku silný stalinista, a neskorší podporovateľ konfrontačného kurzu rumunskej politiky v rámci východného bloku, sa v 70. a 80. rokoch stal kritikom režimu prezidenta Nicolae Ceausesca. Aj vďaka tomu minister financií či vzdelávania postupne klesal na straníckom rebríčku. A aj keď bol po revolúcii v roku 1989 krátky čas za mrežami, presvedčeným komunistom zostal až do konca života.
* 23. 11. 1923
† 5. 12. 2008
Autor: vas