BRATISLAVA. Hoci ministerstvo vnútra zrušilo občianske združenie iba krátko pred stretnutím premiérov Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya, odmieta, že jeho rozhodnutie bolo účelové.
Pospolitosť sa proti rozhodnutiu o zrušení odvolala. Pobočník vodcu Michal Laššák označil celý proces za frašku. Tvrdí, že sa žiadneho nezákonného konania nedopustili.
Ministerstvo vnútra poslalo 7. novembra Slovenskej pospolitosti upozornenie, že „vyvíja činnosť, ktorej cieľom je roznecovať nenávisť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov, pričom sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR a zákonmi.“
Rozhodnutie padlo rýchlo
Keďže združeniu sa odôvodnenie ministerstva zdalo nedostatočné a nekonkrétne, obrátilo sa naň s listom, kde žiada vysvetlenie.
„Odpoveď Slovenskej pospolitosti na upozornenie sme dostali, nešlo však o žiadosť o jeho spresnenie,“ hovorí hovorca ministerstva Erik Tomáš. List zverejnený na webovej stránke pospolitosti, ktorý hovorí o opaku, nie je podľa neho totožný s tým doručeným.
V čase písania listu už bol osud pospolitosti jasný. Ministerstvo vnútra rozhodlo o rozpustení občianskeho združenia 13. novembra.
„Zo zákona vyplýva, že ministerstvo by v upozornení občianskemu združeniu malo konkrétne uviesť, ktoré jeho aktivity sú v rozpore so zákonom. Zároveň aj čas na uskutočnenie nápravy by mal byť primeraný,“ hovorí právnik združenia Občan a demokracia Peter Wilfling.
Zákon nestanovuje žiadnu lehotu, ktorá musí uplynúť od upozornenia k rozhodnutiu. „Takáto lehota by mala byť zákonom upravená, aby sa zaručila právna istota,“ hovorí.
Jasné nejasné dôvody
Ministerstvo trvá na tom, že formálne bol jeho postup v poriadku. „Dôvody sme jasne konkretizovali v upozornení i rozhodnutí,“ tvrdí Natália Hattalová z tlačového odboru ministerstva.
Vedenie pospolitosti súdu nedôveruje. „Nerobíme si ilúzie, že Slovensko je právny štát. Ide o politickú objednávku,“ hovorí Laššák. Dôvodom, prečo ich chce ministerstvo vnútra zrušiť, je podľa neho ich kritika a negatívne vystupovanie na adresu vládnych strán, najmä SNS, ale aj Smeru. „Sme nepohodlní pre súčasnú i bývalú vládu,“ myslí sa Laššák.
Podmienky a čas rozpustenia združenia mali podľa neho priamu súvislosť so stretnutím slovenského a maďarského premiéra v Komárne.
Dôvody sme jasne
konkretizovali
v upozornení
i v rozhodnutí.
Natália Hattalová, tlačový odbor ministerstva vnútra