BRATISLAVA. V prípade stavebných sporiteľní sa nedá urobiť jasný záver, ktorý ich produkt je jednoznačne najvýhodnejší. Veľmi veľa záleží na konkrétnych požiadavkách a finančných možnostiach klienta.
Ich vzájomné porovnávanie sťažuje aj to, že sa sporiteľne snažia ušiť ponuky klientovi presne na mieru. „Ponúkame až 75 rôznych možností sporenia a úverovania v závislosti od požiadaviek klienta,“ povedala napríklad Daniela Vlčková zo stavebnej sporiteľne Wüstenrot.
Výhody verzus nevýhody
Ak uzatvoríte sporenie na dva milióny korún (66 387,84 eura), nasporíte si milión (33 193,92 eura) a druhý si chcete s výhodným úrokom požičať.
Nezabudnite však na to, že ak chcete získať najvýhodnejší úrok na úver, vaše vklady sa počas sporenia takmer vôbec nebudú úročiť. Výnimkou je stavebná sporiteľňa Wüstenrot. „Ak klient splní podmienky na získanie trojpercentného úročenia úveru, jeho vklady sa počas celej lehoty sporenia úročia dvomi percentami,“ povedala Vlčková.
Klientovi ČSOB a Prvej stavebnej sporiteľne sa pri využití úveru vklady úročia 0,1 percentami.
Ďalšou nevýhodou môžu byť vysoké poplatky za uzavretie zmluvy. Pri dvojmiliónovej cieľovej sume by ste napríklad vo Wüstenrote a Prvej stavebnej sporiteľni za uzavretie zmluvy zaplatili 20tisíc korún (663,88 eura). V ČSOB je poplatok 999 korún (33,16 eura), bez ohľadu na výšku cieľovej sumy.
Špecifickú výhodu ponúka Prvá stavebná sporiteľňa. „Ak klient bude čerpať stavebný úver len do výšky milión korún (33 193,92 eura), nevyžadujeme zabezpečenie úveru ručiteľom alebo nehnuteľnosťou. Tiež nebudeme skúmať budúci príjem klienta,“ uviedol Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne.
Každá zo sporiteľní prináša určité výhody. Preto závisí len od konkrétnych požiadaviek klienta, ktorá bude preňho najvýhodnejšia a ktorú si napokon zvolí. „Ak by niektorá zo sporiteľní mala jednoznačne najvýhodnejší produkt, ostatné by skrachovali,“ myslí si Ján Jánošík, riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.
Zaujímavé ponuky
Na priznanie štátnej prémie za tento rok ostávajú len niečo vyše tri týždne. Stavebné sporiteľne sa snažia prilákať klientov na rôzne výhody. V Prvej stavebnej sporiteľni ponúkajú zaujímavý produkt pre deti. „Ako prvá stavebná sporiteľňa máme špeciálne stavebné sporenie junior extra pre deti do 18 rokov. Je to sporenie s nízkymi mesačnými vkladmi a extra istotou,“ vraví Blanárik.
Istotou pre dieťa je to, že v prípade úmrtia zákonného zástupcu, ktorý je uvedený v zmluve, v sporení pokračuje do dovŕšenia plnoletosti dieťaťa sporiteľňa. A to do výšky 50 percent z cieľovej sumy, maximálne však do 280tisíc korún (9294 eur), čo zodpovedá cieľovej sume 560tisíc korún (8588,59 eura). Podmienkou je, aby zákonný zástupca počas života pravidelne sporil.
„V stavebnej sporiteľni Wüstenrot môžu klienti využiť akciovú ponuku sporenia Bonus vklad dva plus a Bonus vklad tri plus,“ uviedla Vlčková. V prípade prvej akcie sa prvý rok vklady úročia šiestimi percentami a druhý dvomi percentami. V prípade druhej akcie sa vklady prvý rok úročia ôsmimi, druhý a tretí rok dvoma percentami. Od výnosov si však musíte odrátať poplatky. Uzatvorenie zmluvy stojí v prvom prípade 250 korún (8,3 eura) a v druhom 300 korún (9,96 eura). Klient zaplatí aj nižší stokorunový (3,32 eura) poplatok za vedenie účtu.
ČSOB ponúka možnosť uzatvoriť sporenie cez internet. Za najväčšiu výhodu oproti konkurencii však považuje nízky poplatok za uzatvorenie zmluvy.
Čo zdôrazňujú
Wüstenrot pri trojpercentnom úročení úveru úročí dvoma percentami aj vklady.
Prvá stavebná sporiteľňa poskytne stavebný úver do milióna korún (viac ako 33 193 eur) bez ručiteľa a dokladovania budúceho príjmu.
ČSOB stavebná sporiteľňa má fixný poplatok za uzatvorenie zmluvy 999 korún (33,16 eura).