Premiér Fico oznámil, že začína pochybovať, či bol miliardový tender na ministerstve riadenom SNS v poriadku. Ján Slota svojho ministra stále drží.
BRATISLAVA. Kauza 3,6-miliardového tendra na ministerstve ovládanom SNS rozhádala dvoch koaličných partnerov natoľko, že si na koaličnej rade vulgárne nadávali.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera na otázku, či je pravda, že mu pre ministra Mariana Janušeka šéf SNS Ján Slota na koaličnej rade nadával, odpovedal: „Na predposlednej áno.“
Zatiaľ čo premiér Robert Fico ešte ortieľ nad Janušekom nevyniesol a zopakoval, že si počká na závery Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), predseda HZDS Vladimír Mečiar bol včera kritický. Tender označil za klientelizmus ako Londýn. V nedeľu si v STV pomohol prirovnaním k Brnu.Tiež povedal, že na budúci týždeň sa má pre Janušeka stretnúť s premiérom.
„Nebudem to komentovať, nech si pán Mečiar rozpráva, čo chce,“ reagoval šéf SNS. S premiérom o ministrovi podľa jeho slov nehovorili.
Vzťahy predsedov dvoch menších koaličných strán boli komplikované už v čase, keď boli partnermi v deväťdesiatych rokoch v Mečiarovej vláde a verejne sa navzájom napádali aj pred vstupom do koalície.
Pre Slotu je Janušek „po stránke zákonnosti absolútne čistý“. S Ficom o jeho pochybnostiach vraj nehovoril.
Hoci ministerstvo financií Janušeka za tender skritizovalo, premiér Robert Fico ho stále neodvolal. Po šéfovi tlačového odboru Úradu vlády Branislavovi Ondrušovi však včera odkázal, že začal pochybovať o tom, či Janušek „postupoval správne“.
Doteraz Fico nehovoril o pochybnostiach verejne. Stále však podľa Ondruša čaká na výsledky kontrol Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu. K pochybnostiam Fico podľa neho dospel posledný týždeň po tom, čo médiá zverejnili nové informácie.
Opozícia včera podala návrh na zvolanie schôdze parlamentu s jedným bodom – odvolanie Janušeka z funkcie. Schôdzu by mal predseda parlamentu Pavol Paška zvolať do týždňa.
Fico to označil za divadielko. „Ak niekto neváha v tejto kauze, tak je to predseda vlády,“ vyhlásil Ondruš.
Nástenka nie je podstatná
„Podstata nie je, či bola nástenka, nenástenka. Podstata je, že v rámci vtedajšieho zákona to nebolo protizákonné,“ obhajoval včera Slota svojho ministra.
Rozčúlili ho otázky, ako sa záujemcovia mali dozvedieť o tendri. „Vy si radšej kúpte lepší oblek,“ povedal novinárovi. Nahnevala ho aj otázka o jeho prepojení na firmy vo víťaznom konzorciu Avocat a Zamedia. Šéfom Avocatu je Slotov právnik Juraj Hatvany. „Ach vy hlúpa sliepočka,“ reagoval a odkráčal.
„Kto je mne blízka osoba?“ pýtal sa Slota.
Brusel hovoril s Janušekom
O kontroverzný tender sa podľa informácií SME intenzívne zaujíma už aj Európska komisia. Na Slovensku bol včera šéf Generálneho riaditeľstva pre regionálny rozvoj Alejandro Checchi Lang. Medzi štyrmi očami mal stretnutie s ministrom výstavby Janušekom.
Komisia schôdzku nechcela komentovať, oficiálne stanovisko k celej kauze zverejní začiatkom budúceho týždňa.
Brusel môže prešetriť, či bol tender transparentný. Ak by nesplnil štandardy, Slovensku hrozia sankcie.
Slotovi sa tiež nezdá, že tender preveruje ÚVO, ktorému šéfuje Béla Angyal, nominant SMK. „Je to politický nominant, nie je kontrolór, ako ja nie som náčelník generálneho štábu, ale som predseda strany.“
Predseda SNS spochybnil aj výsledky kontroly ministerstva financií, ktoré konštatovalo, že sa pri tendri stali chyby, ktoré vážne spochybňujú jeho zákonnosť a transparentnosť. Podľa ministerstva hrozí, že Európska komisia nepreplatí až 25 percent zo zákazky, ktorá sa má financovať najmä z eurofondov. Marian Janušek včera vyhlásil, že o takejto sankcii nevie.
„Ministerstvo financií to nemôže kontrolovať ani posudzovať, na to je ÚVO,“ povedal Slota.
Ani premiérovi nepostačujú výsledky kontroly ministerstva financií. „Nemáme oficiálne výsledky certifikačného procesu, je to rutinná záležitosť pri spravovaní eurofondov, nie je to kontrola, ktorú by vykonala oficiálna kontrolná nezávislá inštitúcia,“ povedal riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš.
„Nie je možné na základe osobných pochybností vyvodzovať také zásadné dôsledky,“ odpovedal Ondruš na otázku, prečo premiér nekoná, ak už teraz o Janušekovi pochybuje.
Janušeka skúsia odvolať
Opozícia chce mimoriadnu schôdzu o ministrovi.
Predstavitelia celej opozície vrátane odídencov z KDH včera podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s jedným bodom – odvolanie ministra výstavby Mariana Janušeka z SNS. Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru má sedem dní, aby schôdzu zvolal. Riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš včera povedal, že ide o „divadielko opozície“. Je otázne, či schôdza bude. Premiér totiž môže na budúci týždeň Janušeka odvolať.
Poslanci sú pripravení rokovať aj v noci.
(mož)
Minister niekedy len mykol plecami
Janušek poslancom finančného výboru takmer na nič neodpovedal.
BRATISLAVA. Ministerstvo výstavby sa včera na poslaneckom prieskume snažilo poslancov finančného výboru presvedčiť, že podozrivý tender nie je v hodnote 3,6 miliardy korún, ale „len“ 400 miliónov korún.
Na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pritom zaslalo oznámenie o tendri za 3,6 miliardy. Teraz tvrdí, že vtedy ešte nevedelo, čo bude koľko stáť.
Prieskum ich neuspokojil
„Potvrdilo sa, že ministerstvo chcelo tajne preliať sumu 3,6 miliardy na súkromné účty firme blízkej pánovi Slotovi,“ povedal po prieskume poslanec SDKÚ Jaroslav Ivančo.
Minister Marian Janušek z SNS priznal, že to bol on, kto vydal smernicu s požiadavkou, aby sa aj do tendrov na malé sumy prihlásili aspoň traja uchádzači. Na otázku, prečo to nedodržal v prípade miliardového tendra, vraj len mykol plecami.
Poslanci kritizovali ministra aj za to, že utajoval nielen začiatok tendra v roku 2007, ale aj jeho koniec, pretože žiadal výsledok nezverejniť. Ministra sa pýtali aj na premrštené sumy v zmluve s víťazným konzorciom. Janušek odpovedal, že cena 170tisíc korún za 30sekundový televízny šot nie je premrštená, pretože ide o ceny na celých deväť rokov a konzorcium berie na seba riziko ich zvýšenia.
Až 80 percent šotov sa vysiela podľa ministra v hlavnom vysielacom čase, keď treba zaplatiť viac ako 170tisíc. Z údajov agentúry TNS, ktorá presne inzerciu sleduje, vyplýva niečo iné. V októbri a novembri inzeroval Janušek najmä v časoch, keď šoty toľko nestoja. Konzorcium len na tomto mohlo zarobiť 40 miliónov korún.
Poslanci chceli od Janušeka výsledky certifikačnej kontroly z ministerstva financií, ktoré tender kritizovalo. Nepredložili im ich. Prečo, to sa nedozvedeli. Iván Farkas z SMK sa Janušeka pýtal, prečo, keď je čistý ako ľalia, nekomunikuje normálne s médiami.
Škandalózna nástenka
Za najväčší škandál poslanci považujú informovanie o tendri cez oznam na nástenke. Aj na to sa pýtali, ale vysvetlenie nedostali.
„Je to nedôstojné, nezdá sa mi, že toto je verejne prístupné miesto. Podľa smernice Bruselu to malo byť zverejnené minimálne v jednom médiu,“ hovoril Farkas.
Monika Tódová
Za pokazenými dverami našli zašitú nástenku
Minister chcel prieskum utajiť, novinárom na nič neodpovedal.
Dvere sú pokazené, použite iný vchod. Takýto oznam vítal včera ráno poslancov finančného výboru na ministerstve výstavby.
Neskôr ich prišli robotníci v monterkách a s rebríkom opraviť a na chvíľu ich otvorili.
Minister Marian Janušek poslancov pozval do zasadačky, novinárov vyhnal von. Opoziční poslanci chceli, aby bol ich rozhovor verejný, predseda výboru Ján Burian zo Smeru rozhodol, že o tom nedá ani hlasovať, pretože nie je na pôde Národnej rady. Poslanec SMK Iván Farkas sa hovorkyne Dagmar Vanečkovej trikrát pýtal, prečo je prieskum neverejný. Hovorkyňa sa tvárila, že ho nepočuje, hoci sa pozeral priamo na ňu. Asi po hodinovej debate s ministrom si išli poslanci pozrieť „nešťastnú nástenku“.
Značnú časť jej plochy zapĺňajú povinné oznamy o zákone o slobodnom prístupe k informáciám. Poslanci žartovali, že oznam o tendri asi nebolo kam vyvesiť. Nástenka podľa nich nie je verejná, pretože sa nachádza za dverami, ktoré majú elektrickú zámku.
(mož)
Otázka:
Nemyslíte si, že kauza tendra je už klienzelizmus nie ako Brno, ale ako Praha?
Odpoveď:
Ako Londýn.
Vladimír Mečiar, predseda HZDS
Na základe doterajších faktov má premiér dôvodné pochybnosti, či minister Janušek postupoval správne.
Branislav Ondruš, riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády
Oznámenie o tendri bolo asi pod všetkými týmito papiermi, kritizovali včera poslanci nástenku ministerstva výstavby. Na poslaneckom prieskume sa s ministrom Marianom Janušekom hádali, o koľko peňazí v tendri išlo. On tvrdí, že „len“ o 400 miliónov, nie 3,6 miliardy korún. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK |
|
Autor: hud