BRATISLAVA – Osem rokov po rozdelení spoločného štátu sú emócie, ktoré delili Slovensko na nezmieriteľné tábory, podľa sociológov utlmené.
Konflikt okolo otázky osamostatnenia dnes prekrýva čas, nové spory a bolesti. Názory sa premiešali a spoločnosť už nepôsobí natoľko rozbitým dojmom. „Pod povrchom to stále je,“ tvrdia sociológovia.
„Rozštiepenie stále existuje. Dnes sa obe strany obviňujú z toho, že sú odporcami demokracie. S touto nálepkou obe skupiny rady pracujú,“ povedala Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu SAV. Delenie na federalistov a priaznivcov samostatnosti podľa nej nahradili medzinárodne zrozumiteľnejšie pomenovania.
O rozdelení nerozhodla vôľa verejnosti, ale len časť politických elít. „Myslím, že ľudia potom rezignovali na možnosť hovoriť do verejných vecí,“ tvrdí Kusá.
Známy umelec Milan Lasica patril medzi mnohých slovenských občanov, ktorí s rozdelením spoločného štátu nesúhlasili. Dnes hovorí: „Pred ôsmimi rokmi som patril k väčšine, ktorá bola proti rozdeleniu republiky. Bol to jeden z mála prípadov, keď som zastával názor väčšiny.
Nakoniec sa to skončilo inak. Uvažovať o tom, ako by to bolo, keby k rozdeleniu nedošlo, je hypotézou a o hypotézach sa dá len vtipkovať, a nie vážne uvažovať. Teraz musím jednoducho uvažovať o tom, že existuje Slovenská republika. Stále si však myslím, že keď je štát väčší, je to preň výhodnejšie a v tom som svoj názor nikdy nezmenil.“ (fw, hr)
(Viac na 2. strane)