BRATISLAVA. Jaroslav Žigo, vyštudovaný konzervatorista - gitarista, sa stal známym hlasovým pedagógom. Založil hudobnú školu Andante a neskôr Novú hudobnú školu. Medzi jeho žiakov patrili a patria Andrea Zimányiová, dievčatá zo skupiny Margot, Samo Tomeček, Martina Schindlerová a konzultácie dával aj Katke Knechtovej.
„Základné umelecké školy sa snažia modernizovať, aby sa prispôsobili trhovým podmienkam, ale ide im to pomaly,“ hovorí.
„Systém školstva bol dobre vybudovaný, čo sa týka klasickej hudby, ale na pop, rock a jazz nemali základné umelecké školy nikdy koncepčné osnovy.“
Mladí ľudia podľa Žiga túžia po vzdelaní v oblasti popu a rocku, džezu, blues. „To im môže dať len niekto, kto má s takouto hudbou skúsenosti, čo väčšina pedagógov na základných školách nemá.“ Týka sa to podľa neho aj výučby spevu.
„U nás sa všetci popoví speváci učia podľa školy Františka Tugendlieba, ktorého si veľmi vážim, ale myslím, že aj tú už treba zmodernizovať, lebo aj spôsob spevu sa mení,“ hovorí Žigo. Základné umelecké školy nechcú prijať ani Tugendliebovu koncepciu, lebo učia operný spev. Z operného spevu však nevychádza ani muzikál.
Dôležitou súčasťou práce popového či rockového hudobníka je aj štúdiová práca, preto jeho škola využíva tiež nahrávacie štúdio.
Systém školstva bol dobre vybudovaný, čo sa týka klasickej hudby, ale na pop, rock a jazz nemali základné umelecké školy nikdy koncepčné osnovy.
Jaroslav Žigo, hlasový pedagóg
Autor: jas