BRATISLAVA. Americká ekonomika je už rok v recesii. Prvé poklesy jej rastu nastali už na konci roku 2007, tvrdí to pondelková správa Národného úradu pre ekonomický výskum. Podľa nej ide o najhlbšiu recesiu v histórii Spojených štátov od druhej svetovej vojny.
Na správu hneď v pondelok zareagovali burzy prepadom do červených čísel. Včera krátko po otvorení burzy pokračoval americký index Dow Jones v poklese vyše osem percent, po dvoch hodinách sa však zhodnocoval o vyše dve percentá.
Obavy z recesie potiahli dole aj ceny ropy, ktorá sa včera obchodovala aj za menej ako 48 dolárov za barel. Motoristi sa tak včera mohli tešiť z ďalšieho zlacňovania benzínu a nafty. V prvom prípade o 70 halierov, v druhom o 80.
Podľa Tomáša Novotného z portálu Natankuj.sme.sk priemerné ceny 95-oktánového benzínu Natural sa dostanú koncom tohto týždňa tesne nad 31,60 koruny za liter, priemerná cena nafty klesne na 35,90 koruny za liter.
Druhá veľká kríza?
Niektorí americkí ekonómovia prirovnávajú súčasnú krízu k Veľkej hospodárskej kríze. Podľa analytika spoločnosti Colosseum Borisa Tomčiaka je podobnosť hlavne v začiatku oboch kríz, teda v spľasnutí bubliny ceny aktív, rozdiely sú však v riešení: „Americká centrálna banka i vláda pumpujú do ekonomiky extrémne množstvo peňazí cez odkupovanie zlých aktív a záchranu celých firiem či poskytovanie a garanciu pôžičiek.“ To vedie podľa neho k rastu cien v ekonomike. Naopak v minulosti vláda zareagovala sťažením prístupu k peniazom, čo sa prejavilo poklesom cien, ale aj v lavíne bankrotov.
Podľa analytika VolksBank Vladimíra Vaňa sa obe krízy porovnávať nedajú. „Súčasná recesia je súčasťou amerického hospodárskeho cyklu, vážnosť jej dodávajú problémy vo finančnom sektore,“ povedal.
Riešenia
„Neexistuje žiadna jednoduchá rada, ako riešiť krízu. Ak by bola, tak to všetci urobia,“ povedal analytik spoločnosti NextFinance Vladimír Pikora. Riešenie vidí v znižovaní daní namiesto zvyšovania štátnych výdavkov, ako k tomu pristúpili európske ekonomiky.
„Z trhu musia odísť firmy, ktoré boli postavené na spotrebe financovanej lacnými úvermi. Uvoľnený kapitál sa musí presunúť do iných odvetví,“ povedal Juraj Karpiš z INESS–u. Podľa neho práve verejné projekty môžu krízu predĺžiť, keďže odďaľujú nutnú reštrukturalizáciu ekonomiky.
S tým súhlasí aj Tomčiak. „Najhorším protikrízovým opatrením je zachraňovanie stratových firiem, ktoré by v normálnom trhovom mechanizme skrachovali.“
Neexistuje žiadna jednoduchá rada ako riešiť krízu.
Ak by bola, tak to všetci urobia.
Vladimír Pikora, analytik NextFinance