AMSTERDAM, BRATISLAVA. Vynaliezavo vyzdobené vitríny na frekventovanej nákupnej ulici Leidsestraat v centre Amsterdamu roky priťahujú mladých turistov. Špecializované obchody, tzv. smart shops, ponúkajú malé vrecká s halucinogénnymi hubami.
Cena jedného balenia je asi 15 eur a idú na dračku. Predavači zákazníkom poctivo vysvetľujú, čo môžu a čo nesmú s hubami konzumovať a pribalia im leták. Ten v mnohých jazykoch sveta, dokonca v hebrejčine, vysvetľuje, že netreba huby miešať s alkoholom či drogami.
Smrteľný prípad
Mladí turisti však neberú odporúčania príliš vážne. Na jar 17-ročná Francúzka zjedla huby a potom skočila z mosta a zabila sa. Podľa štúdie minulý rok muselo vyhľadať lekárske ošetrenie 149 ľudí, hlavne turistov. Aj preto si oddnes halucinogénne huby v Holandsku nekúpite. Krajina známa liberálnym prístupom k mäkkým drogám to zakázala.
„Tieto huby môžu mať nepredvídateľné účinky na správanie ľudí a my za to nechceme byť zodpovední,“ povedala podľa ČTK poslankyňa Cisca Joldersmaová. V piatok sa ešte občianske zoskupenie snažilo zákaz zrušiť, ale súd s ministerstvom zdravotníctva prehralo.
Problém nezmizne
Zákaz má mnohých odporcov. Sortiment musí upraviť 180 špecializovaných obchodov po celej krajine. V uplynulých dňoch dopyt po hubách narástol, čo len podporuje argument, že huby sa konzumovať neprestanú. Tvrdí to aj Arno Adelaars, autor knihy o halucinogénnych hubách. Hovorí, že problémy mali len turisti, ktorí nemajú mieru. Súhlasí s tým, že po zákaze vznikne čierny trh a ceny narastú. Huby však z ponuky nezmiznú.
Na zákaz sa hnevajú aj pestovatelia húb, ktorí zamestnávajú stovky ľudí. Na predaji húb zarobili ročne od 15 do 25 miliónov eur. Teraz chcú investície naspäť.