BRATISLAVA. Finančná kríza môže na Slovensko okrem hromadného prepúšťania priniesť aj rôzne závislosti. Odborníci na drogy hovoria najmä o príklone k lacnému alkoholu a cigaretám. Viacerí narkomani podľa nich prejdú k lacnejším prchavým látkam, hlavne toluénu a riedidlu.
Ohrození sú najmä agentúrni zamestnanci, ktorých zamestnávatelia prepúšťajú ako prvých a ľudia, ktorí žijú na východe Slovenska.
Kríza plní krčmy
„Kríza nám akurát tak pomohla,“ hovorí o zvýšenom počte štamgastov Viktor Cribila, ktorý je majiteľom pohostinstva v obci Kalnište vo svidníckom okrese. Cribila tvrdí, že najmä cesta ľudí, ktorí v zahraničí stratili prácu a teraz sa vracajú domov, často vedie práve do krčmy.
Potvrdzuje to aj odborník na liečenie závislostí Ivan Novotný. „Kto nemá prácu, sa nudí a hľadá kontakty. Tie sa najľahšie hľadajú v krčme.“ Vyššiu konzumáciu alkoholu podľa neho prináša každá väčšia sociálna zmena.
Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí hovorí, že počas ekonomickej krízy sa dá očakávať zvýšená spotreba lacného alkoholu. Tento trend sa podľa neho prejavil vo Veľkej Británii, kde ľudia prestali piť pivo v krčmách a začali si lacnejšie kupovať v supermarketoch. V Rusku naopak narástol počet otráv alkoholom, ktoré spôsobuje podomácky vyrobený destilát.
Okruhlica hovorí, že aj do slovenských regiónov s tradíciou svojpomocného pálenia alkoholu sa domáce pálenice vrátia.
Holdovaniu alkoholu podľa obidvoch odborníkov môžu prepadnúť najmä externí pracovníci. Ich pitie alkoholu zamestnávatelia nekontrolujú v takej miere, ako v prípade kmeňových zamestnancov.
Kým alkoholom podľa Okruhlicu riešia problémy najmä starší ľudia, mladší môžu byť ohrození aj lacnými náhradami drog. Ide najmä o prchavé látky, ako toluén, riedidlo a rôzne lepidlá.
Fetovanie namiesto ihly
Okruhlica poznamenáva, že hoci sa vo zvýšenej miere fetuje hlavne v rómskych osadách, ak by výrazne vzrástla nezamestnanosť, tento zlozvyk by sa mohol preniesť aj do iných oblastí.
O riedidle ako náhrade za drogu hovorí aj Novotný. K jeho užívaniu môžu skĺznuť najmä absitinujúci narkomani, ktorým sa po liečbe nepodarí zamestnať.
Z nezamestnaných hlavne vo veľkých mestách sa podľa Okruhlicu môžu ľahšie stať jednak výrobcovia drog, ako aj ich díleri.
Kto nemá prácu,sa nudí a hľadá kontakty. Tie sa najľahšie hľadajú v krčme.
Ivan Novotný, odborník na závislosti