BRATISLAVA. V súčasnosti je na Slovensku bežná regulácia cien energií pre domácnosti. Zamestnávatelia z Klubu 500 žiadajú, aby boli nižšie ceny aj pre podnikateľov.
„Poprosil by som plynárne aj elektrárne, nech prijmú také opatrenia, aby sme mali porovnateľné ceny s našou konkurenciou v rámci Európskej únie. Momentálne máme tretiu najdrahšiu energiu v únii a to nás v budúcnosti môže zničiť,“ povedal včera šéf Klubu 500 Vladimír Soták, predseda po návšteve prezidenta.
Združenie sa pritom odvoláva na štatistiky Eurostatu. Radovan Ďurana, analytik Iness, mu však oponuje: „Podľa aktuálnych údajov Eurostatu je cena plynu pre veľkých odberateľov na Slovensku nižšia, ako je priemerná cena v celej Európskej únii. To isté platí aj v krajinách, ktoré používajú menu euro.“
Nie všetci zamestnávatelia súhlasia s reguláciou cien energií v časoch svetovej finančnej krízy s výnimkou domácností.
„Určite sa nedá prezentovať regulácia cien energií pre podnikateľov ako opatrenie na prekonanie ekonomickej krízy. Nachádzame sa v čase predpokladaného hospodárskeho rastu na úrovni 4,5 percenta a vtedy sa o kríze nedá hovoriť,“ povedal Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Prípadná regulácia cien energií však môže viesť aj k regulácii cien výrobkov.
„Podnikatelia by si mali uvedomiť, že od regulácie cien energií je už len krôčik k regulácii cien ich výrobkov.
Som zvedavý, ako by sa Klubu 500 páčilo, keby niekto začal regulovať ceny ich výrobkov,“ povedal Stanislav Janiš, poslanec opozičnej SDKÚ.
Určite sa nedá prezentovať regulácia cien energií ako opatrenie na prekonanie krízy.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska