BRATISLAVA. Aj keď Robert Fico maďarskému premiérovi sľúbil, že kauzu okolo geografických názvov v učebniciach pre národnostné menšiny vyrieši k spokojnosti všetkých, nepresvedčil o tom svojich koaličných partnerov. Vládne strany sa preto dohodli na voľnosti hlasovania.
Každý hlasuje za seba
Premiér v utorok poveril predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer), aby k novele školského zákona poslancov SMK Szigetiho a Berényiho predložil vlastný pozmeňovací návrh. Fico je ochotný pristúpiť na to, aby sa ako prvé názvy v učebniciach uvádzali tie v jazyku národnostnej menšiny a až následne v slovenčine.
Novela je v druhom čítaní parlamentu a hoci ju vláda včera zmietla zo stola, SMK sa stále môže so Smerom dohodnúť. Ministerstvu školstva na vláde prekážalo uvádzanie názvov iba v jazyku menšiny. To má byť v rozpore so zákonom o štátnom jazyku a o geodézii a kartografii. Konečné slovo však nebude mať minister Ján Mikolaj (SNS), ale parlament.
„Návrh Smeru považujeme za krok vpred. Počkáme si na predloženie pozmeňovacieho návrhu v parlamente, ale určite sme ochotní rokovať,“ povedal predkladateľ Szigeti.
Koaličná SNS označila návrh Smeru za „poľutovaniahodný ústupok“.
„Je to útok na štátny jazyk. My budeme trvať na tom, aby sa dodržiaval zákon a aby sa ako prvý uvádzal geografický názov v štátnom jazyku,“ povedal Rafael Rafaj, predseda poslaneckého klubu národniarov.
HZDS zasa tvrdí, že v ich prípade ide o rozhodnutie najvyššieho orgánu strany, ktoré je nemenné. „Republikové predstavenstvo schválilo uznesenie, že geografické názvy môžu byť len v štátnom jazyku,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Strana označila vysvetlenie SMK, že ide o gramatiku, za prízemné a politiku izolacionizmu.
Rozhodne opozícia
V prípade, že s pozmeňovacím návrhom Smeru bude súhlasiť SMK, výsledok hlasovania bude v rukách opozičných SDKÚ a KDH. Tie sú za to, aby sa zachoval status quo. Návrh Smeru teda zrejme podporia.
Priechodnosť novely ani s návrhmi Smeru nie je istá. Premiér doteraz hovoril iba o historických geografických názvoch v jazyku národnostnej menšiny. O tých, ktoré označil za pomaďarčené, sa má ešte diskutovať.
Jazykovedkyňa Gizella Szabómihályová si myslí, že kľúčové bude, ako Smer definuje historický názov. Problém vidí v ich rozlišovaní od umelo štandardizovaných názvov.
Návrhy na zmenu učebníc
Každá zo štyroch strán má vlastný návrh, ako písať zemepisné názvy v maďarských učebniciach.
SMK: len v jazyku národnostnej menšiny.
HZDS: len v štátnom jazyku.
SNS: najprv v štátnom jazyku, následne v jazyku menšiny.
Smer: najprv v jazyku národnostnej menšiny, následne v štátnom.