BRATISLAVA. Ľudia, ktorí sa starajú o svoje vnúčatá, urobia lepšie, keď si na to založia živnosť. Štát odmení ich starostlivosť vyšším príspevkom ako vtedy, keď to budú robiť iba pre vlastné potešenie.
Parlament v utorok prijal zákon, z ktorého vyplýva, že pracujúcemu človeku sa viac oplatí dať svoje dieťa do jasieľ alebo profesionálnej opatrovateľke, ako ho nechať doma s niekým z rodiny. V prvom prípade totiž môže dostávať 4780 korún (vyše 150 eur) mesačne, kým v tom druhom iba 1195 (asi 40 eur). Ide o dieťa do troch alebo ak je dlho choré do šiestich rokov.
Opozícia ani Únia materských centier so zákonom nesúhlasia. Únia chcela ministerke práce Viere Tomanovej petíciou zabrániť, aby takýto návrh zákona vôbec predložila parlamentu. Koaličnými poslancami nakoniec prešiel.
Budú babkyživnostníčkami?
Návrh zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa vzbudil medzi poslancami záujem.
„Bude nový druh podnikania, babičkypodnikateľky,“ povedal Július Brocka z KDH.
Ministerka ani koaliční poslanci na tom nevidia nič zlé. Tomanová povedala, že sa vôbec nebráni tomu, aby starí rodičia mali aj takúto možnosť zárobkovej činnosti. „Ak takúto činnosť bude vykonávať, určite nebude opatrovať jedno dieťa, ale môže aj viacero.“
Iveta Radičová z SDKÚ to považuje za absurdné. Preto navrhla, aby aj ten, kto dieťa nechá doma s niekým z rodiny alebo sa oň stará popri svojej práci, dostával 4780 korún.
„V niektorých prípadoch rodičia ani pri najlepšej vôli nemôžu dať dieťa do nejakého zariadenia z dôvodu jeho choroby alebo zdravotného stavu,“ hovorí Radičová.
Jana Vaľová zo Smeru si myslí, že „ak niekto chce vychovávať deti profesionálne, tak potom si tú živnosť založí“.
Takmer samé negatíva
To pripúšťa aj Miloslava Kvasnicová z Únie materských centier. „Ak rodina naozaj potrebuje peniaze a starí rodičia budú ochotní znášať aj administratívu, ktorú si založenie živnosti vyžaduje, tak sa na to dajú.“ O samotnom zákone však tvrdí, že „najväčším úspechom by bolo, keby ho stiahli“.
Kvasnicová považuje za jeho jediné pozitívum to, že rodičia pracujúci na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, neprídu o rodičovský príspevok. Zákon totiž tento príspevok priznáva iba rodičovi, ktorý inak nezarába, iba sa stará o dieťa, prípadne študuje.
Nové príspevky
500 korún (vyše 16 eur) mesačne na deti v hmotnej núdzi, ktoré riadne chodia do školy. Na ich prospechu už nebude záležať;
25-tisíc korún (takmer 830 eur) aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa;
zvýšenie prídavku na dieťa už z 540 na 640 korún (21 eur).