Ministerstvo financií nechce zverejniť zmluvu medzi Tiposom a podnikateľom Vítkom. Odvoláva sa na obchodné tajomstvo.
BRATISLAVA. Výsmech, vrchol arogancie, nechutná fraška. Aj tieto slová včera adresovali poslanci z finančného výboru parlamentu ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (Smer). Najmä opozičných poslancov nahnevalo, že ministerstvo nepredložilo zmluvu medzi Tiposom a českým podnikateľom Radovanom Vítkom.
Tomu má Tipos do konca novembra zaplatiť dve miliardy korún za to, že podľa súdu neoprávnene používal know-how českej Športky.
„Ako poslanci, aj s ohľadom na bežných ľudí, máme právo byť informovaní, čo je v zmluve za dve miliardy,“ povedal Miroslav Jureňa z HZDS.
Výbor ministerstvo ešte v utorok zaviazal, že zmluvu medzi Tiposom a Vítkom má poslancom doručiť na druhý deň. Návrh Ivana Mikloša (SDKÚ) podporili aj koaliční poslanci vrátane Počiatkových kolegov zo Smeru. Včera už svojho ministra bránili.
Obštrukcie
Šéf výboru Jozef Burian (Smer) chcel najskôr presadiť, aby bolo rokovanie neverejné. Pre protesty novinárov aj opozičných poslancov sa mu to však nepodarilo. Minister Počiatek na výbor neprišiel, poslal štátneho tajomníka Petra Kažimíra.
Ten poslancom oznámil, že zmluvu medzi Tiposom a Vítkom nepriniesol, pretože neexistuje. Lotériová spoločnosť ju totiž neuzavrela s Vítkom ako fyzickou osobou, ale s jeho firmou Lemikon Ltd. so sídlom na Cypre. Opozícia označila prístup ministerstva za obštrukciu. „Ťaháte čas, aby ste mohli vyplatiť dve miliardy,“ povedal Ivan Štefanec z SDKÚ.
Kažimír aj Burian tiež tvrdili, že podľa Obchodného zákonníka môže ministerstvo sprístupniť zmluvu s Vítkom len s jeho súhlasom. „Vy nám tu vlastne hovoríte, že aj keby sme predložili dobrú žiadosť, nič nedostaneme,“ rozčuľoval sa Ivan Mikloš z SDKÚ.
Daniel Lipšic z KDH upozornil, že súhlas českého podnikateľa netreba. „Na Slovensku platí zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Keď ide o verejné zdroje, obchodné tajomstvo ide bokom.“ Ak je navyše podľa Lipšica pravda, že Tipos sa v zmluve s Vítkom vzdal práva na mimoriadne dovolanie, takáto zmluva je neplatná. Spolu s ďalšími poslancami preto zvažujú, že ju napadnú na súde.
Poslanecký prieskum
Výbor nakoniec schválil Miklošov návrh, že ministerstvo musí predložiť zmluvu „bezodkladne“. Za hlasoval aj poslanec SNS Jozef Líška.
Kedy a či vôbec poslanci zmluvu dostanú, je však otázne. Kažimír totiž aj po skončení výboru tvrdil, že sú viazaní obchodným tajomstvom.
Koalícia s opozíciou sa však zhodli, že najneskôr zajtra pôjdu na poslanecký prieskum ministerstva financií. Počiatka tiež zaviazali, že do utorka musí predložiť kompletnú chronológiu vrátane všetkých dokumentov v kauze Tipos.
Minister financií má svoju stoličku zatiaľ pevnú. Premiér Robert Fico, ktorý tento týždeň povedal, že si kauzu preverí, mu naďalej dôveruje.
„Ak to niekto zbabral, tak je to pán Mikloš, pretože mal možnosť túto vec urovnať za 21 miliónov a neurobil to.“ Podľa neho by mal Mikloš za všetky chyby „sedieť 300 rokov vo väzení“.
SDKÚ naopak Ficovi vyčíta, že on ani Počiatek nedali v kauze Tipos podnet na mimoriadne dovolanie. „Prečo nejde Fico za Trnkom? Keď išlo o Veľký Slavkov, išiel si nohy dolámať,“ povedal predseda strany Mikuláš Dzurinda. Mikloš tiež Ficovi pripomenul, že vďaka mimoriadnemu dovolaniu Najvyšší súd v roku 2002 rozhodol, že Duckého zmenky sú podvodom.
Osoby a obsadenie
Tipos v kauze zastupuje advokátska kancelária Majeriková, Koštial, Turčan & Partners
Tiposu odporučila, aby sa vzdal mimoriadneho dovolania a vyplatil Vítkovi dve miliardy korún
s ľuďmi z tejto advokátskej kancelárie boli personálne prepojení ministri Počiatek a Kaliňák
pôsobili spolu vo firmách Bratislava Trade Center a Jarabiny
Kaliňák je s nimi vo firme Equity
s Danielom Fundarekom zo spomínanej advokátskej kancelárie má spoločnú minulosť aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír
pôsobili spolu v orgánoch firiem Data Group a Slovcolor
Počiatkova firma o pozemok nesúťažila
Spoločnosti, v ktorej sú dvaja ministri, chcela štátna firma predať pozemok bez verejnej súťaže. Súťaž napokon vypíšu – o vec sa začali zaujímať novinári.
Stavebný pozemok v lukratívnej časti Bratislavy sa štátna firma pokúšala predať bez verejnej súťaže. Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) ešte minulý týždeň smerovala k tomu, aby predala spoločnosti Bratislava Trade Center (BTC) susednú parcelu.
Zakladateľmi a dodnes akcionármi BTC sú minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák. Predseda predstavenstva v BTC je Marek Turčan, jeden z advokátov kancelárie, ktorá prehrala miliaradový spor o Tipos.
Neveľký pozemok má asi 20 krát 50 metrov a leží pri „biznis centrách“ v širšom centre Bratislavy. BTC ho mala kúpiť za 6tisíc korún za štvorcový meter.
SEPS pozemok považuje za nadbytočný a nepotrebný majetok. Hovorca SEPS Igor Gallo tvrdí, že vzhľadom na tvar a polohu má pozemok hodnotu len pre susednú firmu BTC. Suma 6tisíc korún za štvorcový meter podľa neho vychádzala zo znaleckého posudku.
BTC vznikla v roku 2002. Založili ju Ján Počiatek, Robert Kaliňák a Robert Pintér – súčasní spoločníci firmy, ktorá vlastní sieť reštaurácií Steam & Coffee. Kaliňák z predstavenstva BTC odišiel v roku 2002, Počiatek v júli 2006, Pintér je v ňom ďalej. Susedom pozemku je aj spoločnosť Jarabiny, ktorá stavia rozsiahly obytný komplex. Aj v tejto firme boli v minulosti ministri: Počiatek spolu s Pintérom do roku 2004 a Kaliňák do roku 2002.
„Je smiešne a priehľadné, že táto už dlhodobo známa vec sa vyťahuje v čase nehoráznych a neopodstatnených útokov na členov vládnej koalície pre kauzu Tipos,“ reagovali v spoločnom vyhlásení hovorcovia ministerstiev vnútra a financií. Tvrdia, že ide o nepotrebný hraničný pozemok medzi budovami BTC a SEPS.
Názor, že pozemok je nepotrebný, si osvojilo aj ministerstvo hospodárstva. Hovorca Branislav Zvara argumentoval rovnako ako SEPS, že si nemali ako skontrolovať, komu patrí firma, ktorej niečo predávajú.
„Ak by sa tento pozemok dal zastavať, mal siete na kraji pozemku, susedov, ktorí ho nebudú blokovať, tak za túto cenu by sa našli viacerí záujemcovia o daný pozemok,“ povedala Daniela Danihel Rážová z realitnej kancelárie Bond Reality.
Urbanistka Zuzana Aufrichtová považuje pozemok za vhodný aj na samostatnú výstavbu. Dal by sa podľa nej na ňom postaviť aj malý hotel či parkovací dom. Ide totiž o miesto, kde je momentálne obrovský problém s parkovaním.
Akcionár SEPS – Fond národného majetku s posvätením priameho predaja váhal od augusta. Až včera – tesne pred uzávierkou a po tom, ako sa o predaj pozemkov začal zaujímať denník SME – nariadil SEPS, aby vypísali riadny tender. BTC vraj do neho pôjde s rovnakou ponukou.
Miroslav Kern