Kalendár literárnych výročí 27. november

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) -


27. novembra


1701 - v Uppsale sa narodil švédsky astronóm a fyzik Anders Celsius, zakladateľ švédskej astronómie. Navrhol stostupňovú teplotnú stupnicu od bodu topenia ľadu po bod varu vody. Zomrel 25. apríla 1744 v Uppsale.


1857 - narodil sa anglický lekár, fyziológ, sir Charles Scott Sherrington. Zaoberal sa neurofyziológiou, štúdiom reflexov a kontrakcií svalov. Spolu s E. D. Adrianom nositeľ Nobelovej ceny za medicínu (1932) za práce v oblasti funkcií neurónu. Zomrel 4. marca 1952.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1895 - zomrel francúzsky prozaik a dramatik Alexander Dumas ml., syn A. Dumasa st. Jeho najslávnejším románom je Dáma s kaméliami, kniha o slávnej parížskej kurtizáne Marguerite Gaudierovej, ktorú cenzúra označila za nemravnú. Autor ju prepísal aj do javiskovej podoby, ktorá sa stala základom opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Ďalšie divadelné hry A. Dumasa ml.: Polosvet, Otázka peňazí, Nemanželský syn, Márnotratný otec. Narodil sa 27. júla 1824 v Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

1921 - v Uhrovci sa narodil politik, štátnik, symbol Pražskej jari 1968 Alexander Dubček. V r. 1925-38 žil v ZSSR s rodičmi, ktorí boli členmi vysťahovaleckého družstva Interhelpo. Vyučil sa za strojného zámočníka a vyštudoval Vysokú politickú školu pri ÚV KSSZ v Moskve. Od r. 1949 pracoval v rôznych straníckych funkciách. V r. 1968 bol ako predstaviteľ protidogmatického kurzu v strane zvolený za prvého tajomníka ÚV KSČ. S jeho menom sa spája Pražská jar - obdobie od januára 1968, proces demokratizácie čs. spoločnosti. Ukončila ho okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968. Dubček s ďalšími spolupracovníkmi boli nútení podpísať Moskovský protokol, podľa ktorého sovietske vojská zostali v ČSSR. Po upevnení komunistickej diktatúry bol obvinený z porušovania zásad marxizmu-leninizmu a v apríli 1969 bol odvolaný z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ, krátko bol predsedom Federálneho zhromaždenia, v r. 1969-70 bol čs. veľvyslancom v Turecku. V r. 1970 bol vylúčený z KSČ. Po novembri 1989 sa zapojil do obrodného procesu, bol predstaviteľom VPN, v r. 1989-90 predsedom Federálneho zhromaždenia, členom a predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska. 1. septembra 1992 mal autonehodu, zraneniam 7. novembra 1992 podľahol. Pochovaný je v

SkryťVypnúť reklamu

1951 - v Lučenci zomrela spisovateľka Božena Slančíková Timrava. Patrí k popredným predstaviteľkám neskorého realizmu. Začínala písaním satirických básničiek a ponášok na ľudové piesne, uverejňovala ich v rukopisnom časopise Ratolesť, ktorý vydávala so svojou sestrou. Bola učiteľkou v materskej škole v Ábelovej a v dôchodku žila v Lučenci. V poviedkach a prózach vytvorila realistický obraz dediny i malomesta rodného kraja: Márnosť všetko, Ťapákovci, Skúsenosť, Skon Paľa Ročku, Záplava. Širší pohľad na spoločenské dianie rozvinula v románe Hrdinovia. O ženách, ktoré zápasia so životnou dezilúziou, napísala prózy Ťažké položenie, Bál, Bez hrdosti. Autorka divadelných hier, ktoré však nedosiahli úroveň jej próz: Chudobná rodina, Páva. Narodila sa 2. októbra 1867 v Polichne.

SkryťVypnúť reklamu

1953 - zomrel americký prozaik a dramatik Eugen O'Neill. Autor drám s hlbokým psychologickým podtextom, napr. Cisár, Anna Christie, Smútok sluší Elektre, Cesta dlhým dňom do noci. Bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru (1936) a niekoľkými Pulitzerovými cenami. Narodil sa 16. októbra 1888.


2000 - v Norwichi zomrel anglický prozaik a literárny kritik sir Malcolm Bradbury. Debutoval v r. 1959 satirickým románom Jesť ľudí je neslušné, ktorým sa dostal na výslnie svetovej literatúry. Ďalšie romány: Cesta na západ, Človek dejín, K Ermitáži a i. Práce z oblasti literárnej histórie: Moderný britský román, Atlas literatúry. Prednášal na univerzite East Anglia v Norwichi a napísal tiež úspešné televízne novely. Narodil sa 7. septembra 1932 v Sheffielde.

SkryťVypnúť reklamu

2007 - zomrel herec Pavol Mikulík. Od detstva hrával v rozhlasovej detskej družine. Bol členom Činohry SND, Divadla na Korze, Novej scény v Bratislave. Patril medzi najobsadzovanejších hercov v divadle, rozhlase i televízii, bol tiež prorektorom na VŠMU. Z filmografie: Tisícročná včela, Putování Jana Amose, Perinbaba, O sláve a tráve, Južná pošta a i. V júli 1993 prekonal mozgovú porážku a na javisko sa vrátil v r. 2000 v hre Simona Graya Na konci hry. Narodil sa 2. marca 1944.


História

Súvisiace témy: história
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu