
NUUK, BRATISLAVA. Grónčina má jednu zvláštnosť. Neexistuje v nej slovíčko prosím. Hrdý národ tvrdí, že sa nikomu o nič prosiť nepotrebuje. Ani Dánom.
Medzi Inuitmi (Eskimákmi) rastie v posledných rokoch nacionalizmus a dnes budú hlasovať o väčšej autonómii od Kodane. Podľa prieskumu Univerzity v Nuuku sa očakáva, že až 75 percent obyvateľov zmeny podporí. „Grónsko bude nezávislé o dvanásť rokov...na moje 65 narodeniny,“ povedal šéf miestnej vlády Hans Enoksen podľa agentúry AFP. Práve v roku 2021 by si malo Grónsko pripomenúť 300. výročie dánskej kolonizácie. Tentoraz už naposledy.
Grónčania doteraz sami rozhodovali iba o školstve či o zdravotníctve, ak bude utorkové refendum úspešné, budú mať kontrolu aj nad súdnictvom, políciou a prírodnými zdrojmi.
Čierne zlato
Polovicu vývozu ostrova až doteraz tvorili krevety, čo sa však čoskoro zmení. Na východnom pobreží objavili obrovské zásoby ropy. Môžu byť dokonca väčšie, ako má Nórsko, ktoré je jedným z najbohatších štátov sveta.
Keď sa začne s ťažbou, Grónčania sa budú môcť postaviť na vlastné nohy a vzdať sa aj štedrých dotácií od Kodane. Ročne ide takmer o pol miliardy eur, čo je polovica hrubého domáceho produktu celého ostrova. Nie všetci sú však presvedčení, že Grónsko samostatnosť zvládne. Ostrov je z vyše 80 percent pokrytý ľadom a má iba 57 tisíc obyvateľov. Pri takejto nízkej populácii a extrémnej klíme je nemožné vytvoriť štát, ktorý dokáže samostatne fungovať. Obyvatelia si zvykli na luxusný život - bezplatný internet, moderné športoviská, navyše väčšina lekárov a iných odborníkov pochádza z Dánska. Ostrov má aj obrovské problémy s alkoholizmom a samovraždami.
Nie sme Dáni!
Snaha o zvrchovanosť však zrejme preváži nad všetkými obavami. Ak bude referendum úspešné, bude právne uznaný grónsky národ. A to je symbol, po ktorom väčšina Inuitov prahne. „Nevyzeráme ako Dáni, nemyslíme ako Dáni, my jednoducho nie sme Dáni,“ zhrnula nálady krajanov ministerka zahraničných vecí Aleqa Hammond pre magazín Spiegel.