ŠTUTTGART, BRATISLAVA. Bojoval proti morálne skazenému Západnému Nemecku, v ktorom dôležité posty stále zastávali bývalí nacisti. Idea, s ktorou v 70. a 80. rokoch minulého storočia súhlasili mnohí Nemci, rezolútne však odmietli spôsob, ktorý si na boj proti prehnitému systému vybral.
Christian Klar vstúpil do Frakcie červenej armády (RAF) a spolu s komplicmi zosnoval a uskutočnil vraždy generálneho prokurátora Siegfrieda Bubacka, šéfa Dresdner Bank Jürgena Ponta či priemyselníka Martina Schleyera, ktorý bol členom Hitlerovej NSDAP. Súd mu za to vymeral doživotie.
Klar (56) svoje činy nikdy neoľutoval, podľa súdu však už nie je hrozbou pre spoločnosť a môže ísť podmienečne na slobodu. „Správal sa konštruktívne,“ povedala médiám hovorkyňa súdu Josefine Köblitzová. Toto rozhodnutie nahnevalo príbuzných obetí RAF a kritizoval ho aj bavorský minister vnútra.
Jeho hlavná spolupracovníčka Brigitte Mohnhauptová sa na verejnosť dostala už vlani po 24 rokoch väzenia. Obaja patrili k tzv. druhej generácii červených teroristov a nahradili duo Baader–Meinhofová, ktorí spáchali vo väzení samovraždu.
Klar v roku 2007 požiadal o milosť, prezident Horst Köhler mu ju však odmietol udeliť z dôvodu, že svoje činy nikdy verejne neoľutoval. Stále tají aj mnohé podrobnosti teroristických útokov a dodnes nie je jasné, kto sedel na motorke, z ktorej páchateľ zastrelil prokurátora Bubacka.
Z členov RAF tak zostáva vo väzení už iba Birgit Hogefeldová, ktoré patrila medzi vodcov tretej generácie. O vyčíňaní Frakcie červenej armády nedávno natočili filmový trhák, ktorý Nemci nominovali aj na Oscara.
Červený teror
Organizáciu založili Baader a Meinhofová.
Zo študentskej skupinky, ktorá protestovala proti konzumnej spoločnosti a vojne vo Vietname, sa zmenili na teroristickú organizáciu RAF.
Zabili 34 ľudí patriacich medzi politickú a ekonomickú elitu Západného Nemecka.
Činnosť skončili v roku 1998.
Autor: hud