WASHINGTON, BRATISLAVA. Stoja pred náročnou úlohou a ich kroky bude sledovať nielen Amerika, ale celý svet. Ekonomika Spojených štátov smeruje do recesie, akú nezažila sedemdesiat rokov. A včera predstavený ekonomický tím Baracka Obamu to má zastaviť.
V čase krízy zaujíma Američanov najviac práve ministerstvo financií. Až 41 ľudí si myslí, že najviac ovplyvní budúcnosť toto ministerstvo. Budúci americký prezident pred novinármi včera podľa očakávania potvrdil, že jeho novým šéfom bude Timothy Geithner. Neprekvapilo ani ďalšie meno. Lawrence Summers, bývalý minister financií posledného demokratického prezidenta Billa Clintona, sa stane hlavným ekonomickým poradcom vo vláde.
VIDEO: Obama predstavil svoj ekonomický tím
Krízu pozná dobre
Pre 47ročného Geithnera nebude boj proti ekonomickej kríze ničím novým. Ako riaditeľ americkej centrálnej banky v New Yorku, najväčšej a najdôležitejšej pobočky v krajine, patrí medzi hlavných hráčov, ktorí sa posledný rok snažili reagovať na situáciu na finančných trhoch. Britský Economist vyzdvihol jeho skúsenosti. „Geithner strávil nad krízou viac času ako ktokoľvek iný,“ napísal. Voľbu relatívne mladého ekonóma vyzdvihujú aj niektorí republikáni, ako neúspešný prezidentský kandidát Mitt Romney.
Clintonovi muži a žena
Zvláštne pocity musí mať pri pohľade na Obamov tím bývalý demokratický prezident Bill Clinton. Môže v ňom vidieť veľa ľudí, ktorí boli súčasťou jeho ekonomického tímu počas jeho vlády v 90. rokoch. Nehovoriac o tom, že po Dni vďakyvzdania by sa jeho manželka Hillary mala stať oficiálnou nominantkou na šéfku diplomacie.
Liberálny denník New York Times včera oprášil termín „rubinomika“, ktorý sa vzťahuje k ministrovi financií Clintonovej éry Robertovi Rubinovi. Práve jeho ekonomická politika viedla k vtedajšiemu vymazaniu rozpočtového deficitu Spojených štátov. Tí istí ľudia však teraz o vyrovnanom rozpočte môžu zrejme iba snívať. Podľa niektorých odhadov by mal deficit v budúcom roku prekročiť biliónovú hranicu, čo predstavuje 7 percent amerického HDP.
Vie sa kto, nevie čo
A číslo môže byť ešte vyššie. Obama potvrdil, že v prvých dvoch rokoch vlády plánuje vytvoriť 2,5 milióna pracovných miest. „Americkí robotníci budú stavať mosty, cesty, modernizovať školy a vytvárať viac zdrojov alternatívnej energie,“ povedal včera budúci prezident. Na znižovanie deficitu bude podľa neho priestor v rokoch po stabilizácii ekonomiky krajiny.
Koľko by finančný balíček, ktorý by mal znova naštartovať americkú ekonomiku, mohol stáť, odmietol prezradiť. V októbri hovoril o 175 miliardách, teraz niektorí demokrati spomínajú až 700 miliárd dolárov.
Napriek problémom však z tohto koláča nemusia zvýšiť americkým automobilkám, ktoré prežívajú existenčnú krízu. Obama povedal, že dotácie dostanú, až keď predstavia konkrétne kroky.
Americkí robotníci budú stavať mosty, cesty,modernizovať školy a vytvárať viac alternatívnej energie.
Barack Obama, budúci americký prezident