ŽILINA. V Hričovskom Podhradí, Bytči – Hrabovom, Ďurčinej a Čiernom vyhlásili mimoriadnu situáciu v súvislosti s nedostatkom vody. Potvrdil to vedúci Odboru krízového riadenia Obvodného úradu Žilina Ľubomír Holý. Stav monitorujú. Starostovia vyzývajú ľudí na šetrenie vodou.
Situáciu zachraňujú cisterny
Severoslovenské vodárne a kanalizácie dopĺňajú niektoré vodojemy cisternami aj štyrikrát denne. Situácii neprospieva ani počasie. „Mierne zhoršenie spôsobil mráz, ktorý prišiel cez víkend,“ povedal Jozef Vrábel zo Severoslovenských vodární a kanalizácií (Sevak). Pri premrznutej pôde vodnatosti nepomôžu ani zrážky. Pomohlo by pomalé roztápanie snehu.
„Náhle oteplenie a rýchle zmiznutie snehu znamená rýchle odtečenie vody,“ povedal Štefan Soták zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Banskej Bystrici. Novembrový sneh však podľa neho vydrží málokedy, preto je nádej na zlepšenie situácie.
Starostovia: šetrite vodou
„V dôsledku sucha poklesla výdatnosť prameňov do takej miery, že sme museli vyhlásiť v obci mimoriadnu situáciu v dodávke pitnej vody,“ povedala starostka Hričovského Podhradia Jarmila Dobroňová. Ľudí upozornili prostredníctvom rozhlasu a obecnej tabule. Starostka vyzvala na šetrenie vodou.
Starostke Ďurčinej Anne Bielikovej hlásili z monitoringu, že hladina v ich vodojeme dosahuje výšku 70 centimetrov. „Je to nemysliteľné,“ povedala. Vody im navozili minulý piatok viac, aby mala obec na víkend.
„Výdatnosť vodárenských zdrojov v obci klesla na jednu tretinu oproti bežným prevádzkovým stavom,“ spresnil Vrábel. Situáciu riešia zásobovaním vodojemu cisternami. Denne ich do dediny dovezú asi štyri. Podobný problém je aj v Bytči – Hrabovom, Pšurnoviciach, Ďurčinej, Višňovom a v kysuckej obci Čierne. Sevak ich zásobuje momentálne troma cisternami, jednou vlastnou, jednou zo Štátnych hmotných rezerv a jednu im požičala Považská vodárenská spoločnosť.
Žilinčania sa podľa Vrábela o vodu obávať nemusia. Do mesta prúdi voda z výdatných prameňov v Rajci, Kamennej Porube, Turí či Stráňavách. Starosta Višňového Milan Turský minulý týždeň mimoriadnu situáciu nevyhlásil. „Zatiaľ nechcem robiť paniku. Zo Sevaku to stíhajú a situácia sa zlepšuje,“ povedal.
„Sme na hranici možného. Zhruba tri mesiace dovážame vodu,“ povedal starosta kysuckej obce Čierne Pavol Gomola. Podiel na mimoriadne nízkom stave hladiny vody má podľa neho aj masívny výrub a choroby ihličnatých stromov. Mimoriadnu situáciu vyhlásili minulú stredu.
Málo prší
Vodojemy v obciach využívajú zdroje s malou výdatnosťou a tie sú v značnej miere závislé od klimatických zrážok. Od septembra registruje Sevak v tejto oblasti minimálny úhrn zrážok.
Klimatológovia tvrdia, že tento problém spôsobuje viac faktorov: „Nie sú to len zrážky. Posledné dva roky nám chýbala kumulovaná vlaha v snehovej pokrývke. Vlaha, ktorá sa z nej má dostať vždy na jar, chýbala,“ povedal Štefan Soták.
Tento rok prevažovali podľa Sotáka veľmi teplé mesiace a nepravidelný zrážkový priebeh. Mimoriadne sucho bolo v apríli, keď celý mesiac nepršalo. Júlové zrážky zas boli veľmi vysoké.
„Okrem nepriaznivých prírodných aspektov však na situáciu významne vplýva aj ľudská činnosť. Napríklad sa nekosia, alebo nespásajú lúky,“ dodal Soták.