BRATISLAVA. „Milan Kováč, tréner vzpieračov Armádneho strediska vrcholového športu Dukla Trenčín, berie do zahraničia väčšie množstvo anabolík, ktoré potom so ziskom predáva,“ napísala v apríli 1989 vojenská kontrarozviedka (VKR).
VKR, ktorá bola pred revolúciou súčasťou ŠtB, získala túto informáciu od jedného z tajných spolupracovníkov. Kováč vraj zakázané látky prevážal tak, že časť rozdelil medzi vzpieračov a zvyšok „pašoval“ sám. Za peniaze, ktoré dostal za predaj anabolík, si mal kupovať „hodnotnejšie veci z elektroniky“, ktoré potom doma „odpredáva za vyššie ceny“.
Kováč: Je to nezmysel
„Z NSR a Rakúska sú mu zasielané balíky od vedúcich jednotlivých klubov, ktoré obsahujú rôzne ošatenie, lyžiarsky výstroj a iné veci. Tieto balíky sú adresované na jeho svokru,“ napísala VKR v apríli 1989.
Kováč, ktorý je dnes členom výkonného výboru Slovenského zväzu vzpierania, to označil za nezmysel.
„Prekvapuje ma, čo všetko si dokážu ľudia vymyslieť,“ reagoval Kováč. Pred revolúciou vraj cestoval do zahraničia – na rozdiel od hokejistov Dukly, ktorí boli tiež súčasťou vrcholového strediska v Trenčíne – minimálne. „Je to absolútna hlúposť.“
Aj neoverené dôkazy
VKR sa snažila odhaľovať aj trestnú činnosť športovcov, často však pracovala s polopravdami či neoverenými informáciami.
O hokejistoch Trenčína, bratoch Látalovcoch, napríklad v roku 1987 napísala, že „podľa zatiaľ neoverených poznatkov predávajú zápasy“. Jaromír Látal to označil za nezmysel, chce podať aj trestné oznámenie.
Tréner vzpieračov Dukla Trenčín berie do zahraničia anaboliká, ktoré so ziskom predáva.
Správa vojenskej kontrarozviedky z apríla 1989