WASHINGTON, BRATISLAVA. Klamú vás, odkázal včera Čechom americký vedec Theodor Postol. Profesor z Massachusettského polytechnického inštitútu, ktorý brojí proti americkému obrannému štítu, prišiel na pozvanie organizácie Greenpeace do Plzne a pozrieť sa má aj do českých Brdov.
Práve tam má v blízkom čase vyrásť americký radar ako súčasť protiraketového štítu spolu s raketovou základňou v Poľsku. Radar podľa Postola nemôže mať pri súčasných parametroch dosah, o akom hovorili americká a česká vláda.
Obering vs. Postol
Kým šéf americkej protiraketovej agentúry Henry Obering hovorí o dosahu 2100 až 2500 kilometrov, Postol hovorí, že pri súčasnom výkone radaru „nedosiahne“ viac ako za 700 kilometrov. Pred českými novinármi včera rozprával, že niektorí ľudia z českého ministerstva obrany „boli umlčaní“, aby o nepravdivosti podávaných informacií nehovorili.
Ak by mal radar taký krátky dosah, nemohol by slúžiť na prípadné monitorovanie rakiet z Iránu, ako argumentuje administratíva Georgea Busha. Mylné informácie podľa Postola šíri preto, že štít chce budovať za každú cenu. Nový prezident Barack Obama podľa neho v projekte pokračovať nebude.
Vondra: Nečakajme zmenu
Pravý opak tvrdí český vicepremiér Alexander Vondra. Kým Postol rečnil v Plzni, Vondra odletel do Spojených štátov, aby si to vysvetlil s odchádzajúcou aj nastupujúcou vládou. V záležitosti radaru „nepanujú žiadne pochybnosti,“ povedal v stredu novinárom po stretnutí s americkým ministrom obrany Robertom Gatesom.
O Gatesovi sa hovorí ako o ministrovi, ktorý by si svoj post mohol ponechať aj v novej americkej vláde.
Vondra je presvedčený, že v budúcich mesiacoch netreba od nového amerického prezidenta očakávať „nejaké dramatické rozhodnutia“ ohľadom amerického radaru v Česku. Či sa na návšteve Spojených štátov stretol aj s členmi Obamovho tímu, Vondra neprezradil.
Ratifikácia radaru v Česku sa podľa neho nemá prečo zastaviť. O tom, že v projekte protiraketovej obrany bude Obama pokračovať, je presvedčený aj poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.
Štít pri teste zlyhal
Na svojej novembrovej návšteve Prahy povedal, že s odklepnutím amerických rakiet v Poľsku nie je problém. „Všetky karty drží v rukách Česká republika,“ citoval Sikorského český server iHned.cz.
Proti radaru ostro vystupuje Rusko, ktoré ako odpoveď ohlásilo umiestnenie rakiet na poľských hraniciach v Kaliningrade. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov už ohlásil, že dúfa v „konštruktívnejšiu spoluprácu“ s nastupujúcim demokratickým prezidentom.
Rovnaký štít, aký má stáť v Poľsku a Česku, zlyhal včera pri teste v Tichomorí. Pri simulácii útoku zo Severnej Kórey nefungoval senzor na protiraketovej strele. Po cvičení tak bolo z 20 pokusov v Tichomorí úspešných 16.
„Bolo to zlyhanie,“ priznal po teste riaditeľ námornej časti tichomorského protiraketového programu Brad Hicks. „Azda to bol len problém konkrétnej antirakety a nie celého vývojového radu,“ dodal s tým, že v minulosti sa podobná raketa osvedčila.