BRATISLAVA. Hoci zákon hovorí, že prezidentská kampaň sa začína pätnásť dní pred voľbami, Iveta Radičová ju rozbehla o niekoľko mesiacov skôr. Oficiálne ohlásila začiatok kampane v pondelok 17. novembra, prezidentské voľby budú na budúci rok v júni.
Radičová si to, že obchádza zákon, uvedomuje. „Dlho som riešila tento rébus. Samozrejme, že by som mohla na každom stretnutí s občanmi hovoriť, že si len plním svoj poslanecký mandát. Nechcem však klamať a kamuflovať.“
Prezident Ivan Gašparovič nechcel Radičovej kroky komentovať. Povedal len, že s kampaňou začne v zákonom stanovenej lehote. „Aj on má aktivity, ktoré sa dajú chápať ako kampaň, hoci navonok si len vykonáva svoju funkciu. Iní kandidáti to robia z pozície predsedov strán,“ reagovala Radičová.
15-dňová lehota by podľa nej stačila, ak by išlo o parlamentné voľby, kde súťažia politické strany. „Ak sa má občan zodpovedne rozhodnúť, koho chce za prezidenta, je mojou povinnosťou urobiť maximum pre to, aby ma poznal.“
S Radičovou súhlasí aj ústavný právnik Radoslav Procházka. „Lehoty by mali zodpovedať povahe kampane. Pätnásť dní na prezidentskú kampaň je naozaj málo.“
Podľa sociológa Pavla Haulíka by mal kandidát vyslať signál, že sa chce uchádzať o post hlavy štátu, rok a pol až dva roky pred voľbami.
„Ten, kto začne neskôr, musí mať veľké šťastie alebo to musí byť extrémna zhoda okolností, aby mal šancu uspieť.“
Radičová chce po prezidentských voľbách iniciovať zmenu zákona, ktorá by predĺžila lehoty na kampaň. Podľa Haulíka však netreba meniť lehoty, stačí zadefinovať, čo je to mäkká a tvrdá kampaň. „Mäkká je už zbieranie podpisov. Pod tvrdou kampaňou chápem bilbordy a platenú inzerciu v médiách.“
Dlho som riešila tento rébus. Nechcem však klamať
a kamuflovať.
Iveta Radičová, kandidátka na prezidentku