o rovnováhu pôsobí niekedy komicky, keď komisia hľadá niekoho, ale najlepšie, keď je to žena a z Poľska.
Ale dobre. Práve pozitívna diskriminácia, ktorá začala v USA v 60. rokoch, vyniesla o 40 rokov neskôr, za obdivu celého sveta, do čela prvého černošského prezidenta.
Práve preto zarazilo, ako sa pre zmenu europarlament porátal s reklamou na svoj Arabský, respektíve Africký týždeň. Na prvom pútači, ktorý rozvinul na stene snemu, sú ženy zahalené v burke. A druhý zobrazuje smutné tváre Afričanov na obitom škuneri.
Nie, že by to nebola pravda. Lenže ani jedno nie je celý tamojší svet. Afrika je aj prvý čierny ombudsman v sukni, bývalá namíbijská strážkyňa práv, a arabské štáty sú aj špičková technológia na udržanie vody v zdanlivo mŕtvej krajine, o ktorú sa juhoeurópske krajiny naťahujú. Človek sa tak pri pohľade na pútače musí pýtať, čo nové sa vo vnútri budovy dozvie.
Táto úvaha vám beží hlavou, keď vedľa vás euroúradníci švitoria, že zanedlho nastúpi Obama. A pri pohľade na nich si uvedomíte, že to komisia na celej čiare prehráva s iným stereotypom – že do kancelárií patria bieli.
V Bruseli nenarazíte na euroúradníka černocha a tých arabského pôvodu spočítate na jednej ruke. A otázka, kedy príde černošský Barroso, si zaslúži extra prieskum.