BRATISLAVA. Cena za teplo tvorí v nákladoch domácností jednu z najväčších položiek. Koľko však zaplatia za kúrenie na budúci rok, je zatiaľ otázne. Teplári tvrdia, že návrhy, ktoré poslali regulátorovi (ÚRSO), sú na porovnateľnej úrovni ako tento rok.
„Nezvyšujeme cenu tepla. V globále mám cenu okolo 680 korún za gigajoul,“ povedal Miroslav Obšivaný zo spoločnosti Martico a zároveň šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla.
Niektorí teplári hovoria dokonca o miernom poklese cien tepla. „Ceny budú o čosi nižšie ako tento rok, pod 800 korún za gigajoul,“ povedal Marek Hargaš z bratislavskej spoločnosti Spokojné bývanie.
O skutočných cenách tepla podľa zväzu je však predčasné hovoriť, lebo regulačný úrad zatiaľ nevydal nijaké rozhodnutie.
Nižšiu cenu tepla môžu podľa Obšivaného očakávať tí odberatelia, ktorým ich výrobcovia zvýšili pre zdraženie plynu ceny tepla k septembru alebo k novembru tohto roka. „U týchto výrobcov predpokladáme, že by mohla ísť cena tepla mierne dolu. No u tých výrobcov tepla, ktorí počas tohto roka nemenili ceny, môže teplo na budúci rok mierne zdražieť,“ povedal Obšivaný.
Lacné to nebude
Aj keď teplári hovoria predbežne o nižších alebo porovnateľných cenách oproti minulému roku, nemali by sa ľudia dopredu tešiť, že neminú za teplo viac. Nie je vylúčené, že nastane scenár ako tento rok.
Teplárne totiž v priebehu celého roka dávali nové návrhy, pričom sa vyskytli prípady aj štyridsaťpercentného zdraženia tepla. Ceny sa zmenili na celom Slovensku, a to postupne až štyrikrát. Niekde zdražovali teplo už v marci, inde v máji. Posledné zvýšenie bolo len tento mesiac.
Rovnaký vývoj predpovedá Obšivaný aj na budúci rok. „Ceny, ktoré sme navrhli, nebudú platiť,“ tvrdí. Je za tým aj to, že na Slovensku už platia nové pravidlá. Podľa nich cenu plynu, ktorý spaľujú teplárne pri výrobe tepla pre domácnosti, má regulovať už regulačný úrad. Táto cena zatiaľ nie je určená, aj preto okolo budúcoročných cien tepla panuje veľa neistoty. „Keď ceny nebudú odrážať skutočnosť, ktorá nastane v decembri, teplárne podajú nové cenové návrhy,“ povedal podpredseda predstavenstva teplárenského zväzu Jozef Krázel.
Nový cenník oznámia plynári teplárňam až po rozhodnutí regulačného úradu, dovtedy sa nechcú vyjadrovať k špekuláciám okolo podrobností navrhovaných cien. „Dali sme návrh na ceny pre výrobcov tepla do konca októbra. Momentálne prebieha cenové konanie,“ povedala Patrícia Kubicová z tlačového odboru SPP. Teplárenským firmám, ktorých je vyše dvesto, zatiaľ regulačný úrad drahší plyn od SPP v nákladoch zväčša uznával. Či to tak bude aj na budúci rok, je otázne.
Nevyhnutné zmeny
Teplári pritom nevedia ceny ani ďalších komodít, ako je napríklad elektrina, ktorá spolu s plynom tvorí až 70 percent z ceny tepla. Istých je len 30 percent, ktoré predstavujú fixné náklady teplární. Tie sa meniť nebudú.
„Obávame sa, že príde koniec roka a my nebudeme vedieť odberateľom povedať, aká bude cena,“ hovorí o nejasnej právnej situácii Obšivaný.
Problémy spôsobuje teplárom hlavne zákon, ktorý stanovuje termíny na podávanie cenových návrhov regulátorovi. Tie navzájom kolidujú a nezohľadňujú ani fakt, že plynári sa dohodnú s dodávateľom, čiže s Gazpromom až koncom roka.
Obšivaný síce povedal, že by sa podľa jeho informácií mal tento zákon novelizovať. Hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara však túto informáciu nepotvrdil. „Neviem na túto otázku momentálne odpovedať. Som v Šanghaji a nie som zorientovaný,“ povedal Zvara.
Na otázky neodpovedali ani zástupcovia ÚRSO, keďže sú tiež na zahraničnej pracovnej ceste.
Teplári včera kritizovali aj nový zákon o predkladaní cenkových návrhov na regulačný úrad až po schválení valným zhromaždením spoločnosti. Doteraz táto otázka nebola upravená zákonom a o cenových návrhoch rozhodovali predstavenstvá energetických firiem.
„Tento zákon nezohľadňuje termíny už platných zákonov a týmto je pre nás v praxi nevykonateľný,“ povedal Obšivaný. Problém je v tom, že zvolanie valného zhromaždenia má zákonom upravený „rytmus“ a v čase, keď by sa zvolanie akcionárov dalo uskutočniť, ešte nie sú známe ceny vstupov, takže valné zhromaždenie nemá vlastne o čom rozhodovať.